Úrady si posvietia na e-shopy s potravinami, nedodržiavajú zákony

21.03.2017 13:51 Noviny.sk Ekonomika

Úrady si posvietia na e-shopy s potravinami, nedodržiavajú zákony

BRATISLAVA / Nakupovanie sa čoraz viac presúva z kamenných predajní na internet. A aj predaj cez e-shopy prispel k tomu, že sa začal rozmáhať predaj potravín, ktoré na trhu nemajú čo robiť.

Častokrát sa týmto spôsobom predávajú aj potraviny a výživové doplnky, ktoré sú zakázané, nekvalitné a bez označenia pôvodu č zloženia.

Predaj prostredníctvom e-shopov ale musí spĺňať také isté podmienky ako kamenný obchod. "Prevádzka musí byť zaregistrovaná. Druhá podmienka je, že pri potravinách, ktoré takto predáva a ponúka, musia byť všetky informácie z hľadiska vystopovateľnosti. To znamená pôvod potravín, zloženie a označenie," uviedol riaditeľ Štátne veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy je zaregistrovaných približne 50 e-shopov, ktoré predávajú potraviny. Tých, ktorí predávajú cez internet je ale podľa jej riaditeľa oveľa viac.

Európska legislatíva má pravidlá nastavené. Do národných legislatív sa ale dostávajú iba pomaly. A tak väčšina e-shopov zostáva mimo kontroly štátu. Na Slovensku by sa to malo zmeniť už tento rok. Od 1. januára sú do zákona o potravinách doplnení konkrétne opatrenia. "Budeme robiť takzvané úradné nákupy,. Naši nasadení ľudia si budú objednávať tovar. Potom budú robiť vyšetrenia týchto potravín," dodal Bíreš.

V prípade porušenia zákona, čaká e-shopových predajcov rovnaké správne konanie ako keby predávali tovar v kamennom obchode. Môžu im teda okamžite pozastaviť predaj. Alebo dať pokutu od tisíc eur vyššie. Tieto kontroly by sa mali začať už od 1. apríla a ich výsledky budú zverejnené. Štátna veterinárna a potravinárska správa verí, že bude dostávať tipy na ilegálne e-shopy najmä od nespokojných spotrebiteľov.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:50 NA HRANE
22:30 SEDEM
20:25 Jurský park 3
22:30 TAKE ME OUT
22:30 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas IX.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas IX.
22:55 ŽREBOVANIE
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
22:00 Jahôdka a jej kamaráti III.
20:15 Líbat nevěstu zakázáno
22:10 Vzpomeň si
23:50 Gringo: Zelená pilule