Premiér Robert Fico sa vyjadril k sťahovaniu z Bonaparte

21.03.2017 19:32 Noviny.sk Krimi

Premiér Robert Fico sa vyjadril k sťahovaniu z Bonaparte

BRATISLAVA / Po tom, ako obžalovali Ladislava Bašternáka z daňových podvodov, premiér Robert Fico sa vyjadril k svojmu sťahovaniu z bytového komplexu Bonaparte. Ten patrí práve kontroverznému podnikateľovi. Fico sa podľa vlastných slov odsťahuje z prenajatého bytu, keď si nájde dom, v ktorom dožije.

"Nemám 30 rokov a nie som nejaký dromedár, aby som sa sťahoval každé dve hodiny," povedal dnes pre médiá v súvislosti s otázkou, či sa presťahuje zo svojho súčastného bytu, ktorého majiteľ Ladislav B. bol políciou obvinený zo zločinu krátenia dane a poistného. Premiér totiž pred časom vyhlásil, že v prípade vznesenia obvinenia sa pre neho bývanie v byte stane neprijateľným. Premiér si podľa vlastných slov v súčastnosti hľadá "definitívne bývanie", pričom má vyhliadnutých niekoľko lokalít. "Daňový podvodník Matovič ma nebude vyháňať z bytu," vyhlásil.

"Mám na nárok na to, aby moje bývanie preplatil štát. Ja som sa rozhodol, ako predseda vlády, že si budem platiť bývanie sám a že si prenajmem byt, ktorý spĺňa reprezentačné účely. Naposledy bol u mňa predseda Európskej rady Donald Tusk. Ja som ušetril štátu tisíce eur. Mám 52 rokov, ja sa nebudem každý rok sťahovať. Chcem si nájsť byt, v ktorom dožijem. Hľadám 2-3 mesiace veľmi intenzívne bývanie. Daňový podvodník Matovič ma nebude vyháňať z bytu," povedal na tlačovej besede Robert Fico. 

Neodvedenie dane a poistného

Polícia v utorok potvrdila vznesenie obvinenia voči podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi. Vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA obvinil podľa informácií portálu Webnoviny.sk podnikateľa Ladislava Bašternáka zo zločinu neodvedenia dane a poistného.

"Dňa 17.marca vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru vzniesol obvinenie osobe L. B. za zločin neodvedenia dane a poistného," povedal hovorca policajného prezídia Martin Wäldl s tým, že v predmetnej trestnej veci prebieha intenzívne vyšetrovanie po vznesení obvinenia a vzhľadom na uvedené polícia bližšie informácie poskytne, keď to proces vyšetrovania umožní.

Vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície NAKA obvinil podľa informácií portálu Webnoviny.sk podnikateľa Ladislava Bašternáka zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Obvinenie policajný vyšetrovateľ vzniesol v piatok 17. marca. Podľa neho Ladislav Bašternáka ako konateľ spoločnosti BL-202 si v apríli 2012 neodôvodnene uplatnil nárok na odpočítanie DPH vo výške 1 974 954,43 eura. Informuje o tom internetový portál webnoviny.sk.

Portál pripomína, že firma Ladislava Bašternáka chcela vrátiť DPH za kúpu siedmich bytov v hodnote viac ako 11,849 milióna eura v komplexe FIVE STAR Residence, pričom za byty zaplatila len 1,456 milióna eur. Tým mala spoločnosť podľa vyšetrovateľa Národnej jednotky finančnej polície získať daňovú výhodu a neoprávnene si uplatniť nárok na vrátenie nadmerného odpočtu DPH  vo výške 1 732 287, 67 eura. 

"Polícia zdokladovala, že byty pôvodne kúpila spoločnosť Rent and Wash s.r.o. 8. marca 2012 za jedno euro, pričom v kúpnej zmluve je uvedené, že išlo o holobyty. V kúpnej cene bola zahrnutá aj pôžička pôvodnému majiteľovi Viliamovi Grossovi vo výške 1,2 milióna eur z roku 2011 od kupujúcej spoločnosti. Následne firma Rent and Wash s.r.o. 19. marca 2012 uzavrela kúpnu zmluvu so spoločnosťou BL-202 na sumu takmer 12 miliónov eur,“ píše portál webnoviny.sk s tým, že podľa polície preto neobstojí tvrdenie, že firma Ladislava Bašternáka predávala nadštandardné upravené byty, pretože na ich prerobenie by mala len jedenásť dní.

Sťahovacie autíčko

Podľa vyšetrovateľa Národnej jednotky finančnej polície spoločnosť BL-202 predala cez realitnú kanceláriu jeden z bytov 4. mája za 170-tisíc eur. Predávala ho ako holobyt. "Ostatných šesť bytov použila firma na splatenie pôžičky za konečnú cenu 1,2 milióna eur Patrikovi Zimanovi na základe dohody o vysporiadaní záväzku. Ziman dva zo šiestich bytov predal v auguste 2012 fyzickej osobe za 395-tisíc eur a zvyšné štyri byty 19. septembra za 200-tisíc eur,“ uvádzajú webnoviny.sk.

Polícia začala vyšetrovať nadmerný odpočet DPH v apríli 2016, kedy vyšetrovateľ Národnej jednotky finančnej polície začal trestné stíhanie, pripomína portál. Vyšetrovateľ rozhodol o obvinení na základe vypočutia viacerých svedkov a spisového materiálu z daňového úradu. Kvôli zabezpečeniu účtovných materiálov polícia vykonala viaceré domové prehliadky a prehliadky iných priestorov v sídlach spomínaných spoločností, ale aj v dome Ladislava Bašternáka.

Predseda OĽaNO Igor Matovič pevne verí, že premiér Robert Fico si v utorok pred bytový komplex, v ktorom býva, pristaví sťahovacie autíčko. "Ak mu chýbajú brigádnici, sme k dispozícii. Za tejto situácie je neudržateľné, aby Fico si naďalej užíval luxus, ktorý pochádza z daňových podvodov,“ vyhlásil Matovič. Podľa neho Ficov okamžitý odchod z ukradnutého bytu bude dôkazom, ako to úprimne s bojom proti korupcii myslí. "Keď bude naťahovať čas, celý jeho boj je len obyčajné divadlo pre hlúpych,“ konštatoval.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:05 Aféry II.
12:00 INKOGNITO
13:05 VŠETKO ČO MÁM RÁD
11:20 Áno, šéfe USA II.
12:20 NOVÁ ZÁHRADA
13:35 DEDIČSTVO
10:30 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
12:35 Vražedné Miami
11:20 Arthur a Minimojovia
11:45 Kúzlovanie
11:50 Rybičky Flip a Flap
09:55 Vášeň mezi řádky
11:55 Divergence
14:25 Pompeje