Jasno
24°
Bratislava
Kamila
18.7.2024
Bankovku s hodnotou 500 eur chcú zrušiť. Slúži len kriminálnikom
Zdielať na

Bankovku s hodnotou 500 eur chcú zrušiť. Slúži len kriminálnikom

BRATISLAVA / Mnohí Slováci nikdy nedržali v ruke 500-eurovú bankovku. Ekonómovia hovoria o jej zrušení. Najnovšie s tým prišiel Peter Sands, bývalý šéf londýnskej banky Standard Chartered. Podľa neho je takáto veľká bankovka neslúži bežným ľuďom, ale zločincom.

Bankovka je v obehu od roku 2002 a nie je na nej nič špecifické. Obe strany zobrazujú modernú architektúru. Kritické hlasy sa dostali už aj do Frankfurtu, kde sídli Európska centrálna banka.

"Európska  centrálna banka zvažuje zrušenie 500-eurovej bankovky. Pracuje sa na tom, ako to čo najlepšie implementovať a odkomunikovať," povedal guvernér ECB Mario Draghi.

Osem miliónov

Niekto 500 eur nezarobí ani za mesiac, preto je jej výskyt v Európe výnimočný. Cudzia je Slovákom mladším, starším, pracujúcim v montérkach i v obleku.

Národná banka Slovenska ich pritom od prijatia eura vytlačila cez 8 miliónov. "Čo predstavuje priemerne jeden a pol kusa na obyvateľa za minulý rok," tvrdí hovorkyňa NBS Martina Solčányiová.

Kriminálnici a kúzelníci

Podľa bývalého šéfa jednej z londýnskych bánk slúži päťstoeurová bankovka najmä kriminálnikom a daňovým kúzelníkom. "Bankovky s vysokou hodnotou hrajú malú úlohu vo fungovaní legálnej ekonomiky, zato v nelegálnej ekonomike hrajú úlohu kľúčovú. Iróniou je, že zločincom ich poskytujú štáty samotné,“ povedal bývalý šéf banky Standard Chartered Peter Sands.

"Centrálne banky takto podporujú čiernu ekonomiku a úniky," myslí si ekonóm SAV Peter Baláž. Zrušenie bankoviek skorumpované elity a kriminálnikov nezastaví, sťaží im to však život.

Téme sa venuje redaktor Richard Juriš:

Falošné bankovky

V Bratislavskom kraji sa opäť objavili prípady, kedy podvodníci platia falošnými bankovkami.

Posledný odhalený prípad sa stal pri predaji mobilného telefónu. Páchateľ zaň zaplatil falošnými 500 eurovkami.

O falšovaných eurách spracoval reportáž David Mimra:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy