Elektrina bude lacnejšia. Slovenský eurokomisár predstavuje v Bruseli plán

Elektrina bude lacnejšia. Slovenský eurokomisár predstavuje v Bruseli plán

BRATISLAVA/BRUSEL / Elektrina bude zrejme výrazne lacnejšia oproti tomu, koľko za ňu platíme dnes. Stať by sa tak malo vďaka energetickej únii, ktorú v Bruseli chystá eurokomisár Maroš Šefčovič.

Šefčovič chce v najbližších dňoch predstaviť svoj plán. Šefčovič chce, aby sa elektrina riešila v rámci krajín V4 a teda by sme mohli dostať množstevnú zľavu.

Množstevná zľava

"Umožniť krajinám susediacim v jednom regióne, aby mohli oveľa voľnejšie obchodovať s energiou, čo by samozrejme malo viesť k väčšiemu tlaku na trhu. Verím tomu, že aj k nižším cenám energií," uviedol eurokomisár Šefčovič.

Elektrina by týmto spôsobom mohla zlacnieť o dvadsať percent. Slovensko má výhodu v tom, že jej má prebytok. Budeme ju tak môcť ľahšie vyvážať. Podľa reportéra Adama Zavřela, ak by sme sa dohodli s ostatnými krajinami, cena by mohla ísť nadol.

"Je kľúčové, aby sme vyrábali viac energie na našom území, pretože EÚ viac než polovicu, až 53 percent svojich energetických potrieb musí dovážať," uviedol europoslanec Ivan Štefanec.

Problémom vysoká spotreba

Únia míňa na budovy až 40 percent všetkých energií, ktoré v únii spotrebujeme. Tri štvrtiny budovu nie sú zateplené. "Ak by sme dokázali do tejto oblasti investovať a zatepliť všetky budovy, tak by sme ušetrili viac ako 100 miliárd eur ročne, čo je obrovská čiastka," uviedol europoslanec Vladimír Maňka.

Pozrite si analýzu Novín o 17-ej:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:30 Prestreté
05:10 Súdna sieň
06:00 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:20 Policajti v akcii
06:00 Prvé oddelenie II.
06:25 Prvé oddelenie II.
05:05 Zabi nudu!
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Rin Tin Tin
07:45 Nádech pro lásku
09:50 Góóól! III.