Slovensko o príjmy z plynu zatiaľ nepríde

Slovensko o príjmy z plynu zatiaľ nepríde

BRUSEL / Rusko sa v Bruseli dohodlo s Ukrajinou na ďalšej spolupráci. Mimoriadne rokovanie pod taktovkou Maroša Šefčoviča sa pretiahlo až do neskorej noci, ale s úspešným koncom. Garancia ukrajinskej strany prinesie výhody aj pre Slovensko.

V Bruseli sa zrodila dohoda medzi Kremľom a Ukrajinou. "Dohodli sme sa, že budeme pre regióny Ukrajiny dodávať plyn osobitne a podľa toho aj kalkulovať jeho objem," informoval ruský minister energetiky Alexander Novak.

Problémom sú separatistami okupované územia, kde si Kyjev nevie skontrolovať koľko plynu tam zostane a nepotečie ďalej na Ukrajinu. Za ten Kyjev odmieta platiť.

Ukrajinci si už niekoľko mesiacov musia plyn predplácať. Rusi tvrdili, že plyn poslali a Ukrajinci, že im neprišlo toľko, koľko si zaplatili. Pod slovenskou taktovkou priamo v Bruseli nakoniec našli spoločnú reč.

"Ukrajinská strana sa zaviazala, že bude robiť maximum preto, aby tranzit plynu do Európy nebol nijakým spôsobom narušovaný,"
potvrdil komisár pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Milióny zachránené

Slovensko tak aj naďalej bude inkasovať milióny eur za tranzit. Plynu vraj budeme mať dostatok, aj keby si Rusi s Ukrajincami opäť skočili do vlasov a kohútiky by zastavili. Naše zásobníky sú naplnené len na 40 percent.

"Vieme vydržať v akomkoľvek neobmedzenom množstve, pretože reverzné toky v súčasnosti zabezpečujú spotrebu Slovenska," informovala hovorkyňa ministerstva hospodárstva Miriam Žiaková.

Zdá sa, že zimná sezóna je nateraz vyriešená. O tom, ako bude tiecť plyn počas leta, sa bude ešte rokovať koncom marca.

Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top star
10:35 Králi zrubov
11:50 Profesionáli III.
12:45 Zlato v garáži IV.
10:00 Klan - V dobrom aj v zlom
11:30 Nákupné maniačky
13:00 Skutočné príbehy
11:05 Tom a Lili
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky II.
10:10 Nádech pro lásku
12:20 Cesta za králem trollů
14:10 Všechno musí pryč