Francúzi splnili sľub. Toto sú slovenskí klienti banky HSBC

11.03.2015 16:26 Noviny.sk Ekonomika

Francúzi splnili sľub. Toto sú slovenskí klienti banky HSBC

BRATISLAVA / Francúzi splnili nedávny sľub. Poslali na Slovensko zoznam slovenských klientov banky HSBC. Tá mala majetným ľuďom z celého sveta pomáhať vyhnúť sa daniam. Na zozname sa nachádza 25 Slovákov. Medzi menami sú známi podnikatelia, športovci, lekári či modelky.

Finančná správa neprezradila viac informácií s odvolaním sa na daňové tajomstvo. Údaje zo zoznamu preverí spolu s daňovou kobrou.

Podľa hovorkyne finančnej správy Patrície Macíkovej sú stavy na jednotlivých účtoch týchto klientov aj vo výške 3,5 mil. eur.

Zoznam preverí daňová kobra

Finančná správa si teraz začne podľa Macíkovej skutočnosti zo zoznamu preverovať v spolupráci s daňovou kobrou. "Viac informácií zo zoznamu nie je možné zverejniť, nakoľko skutočnosti na ňom uvedené sú daňovým tajomstvom,“ dodala hovorkyňa finančnej správy.

O poskytnutie zoznamu slovenských klientov banky HSBC, ktorí môžu byť spojení s praním špinavých peňazí, požiadal prezident finančnej správy František Imrecze generálneho riaditeľa Generálneho riaditeľstva verejných financií Francúzska v prvej polovici februára.

Finančná správa vtedy informovala, že týmto prípadom sa bude vzhľadom na jeho závažnosť zaoberať daňová kobra, teda zástupcovia polície, Generálnej prokuratúry a finančnej správy.

Daňové úniky

Britská banka HSBC Holdings Plc priznala pochybenia svojej švajčiarskej pobočky, ktorá pomáhala bohatým klientom vyhýbať sa daniam a zatajovať majetok v hodnote miliónov dolárov. Médiá citovali dokumenty, ktoré získali od Medzinárodného konzorcia investigatívnych žurnalistov (ICIJ).

Švajčiarska pobočka HSBC podľa nich bežne umožňovala klientom vyberať značnú hotovosť, a to často v zahraničných menách, ktoré neboli vo Švajčiarsku potrebné.

Banka zároveň klientom ponúkala projekty, ktoré pravdepodobne umožňovali bohatým klientom vyhnúť sa európskym daniam, a s niektorými uzatvorila dôverné dohody so zámerom zatajiť účty pred domácimi daňovými úradmi, dodal denník The Guardian.

Pozrite si priložené video:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
09:00 Zlato v garáži III.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
10:05 Klan - V dobrom aj v zlom
08:05 Garfield II.
08:25 Petronela Jabĺčková
08:40 Barbapapa II.
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer