Žiadate o pôžičku? Postrachom môže byť úverový register

Žiadate o pôžičku? Postrachom môže byť úverový register

BRATISLAVA / Ak si v najbližšej dobe plánujete zobrať úver alebo hypotéku, mali by ste vedieť, čo všetko o vás vedia banky. Postrachom je vraj úverový register.

Informácie sa archivujú až 5 rokov

Banky si svojich klientov a žiadateľov o hypotéku preverujú najmä cez úverový register. Stačí, že ste si niekedy požičali a ste v ňom aj vy. "Úverový register dokáže až 5 rokov dozadu informovať o tom, aký úver, akú kreditnú kartu ten človek má a ako sa správa," uviedol hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer. 

V úverovom registri je každý druhý Slovák v produktívnom veku. Na základe jeho splácania či nesplácania pôžičiek mu systém generuje osobné skóre. Čím poctivejšie splácanie, tým lepšie. Prístup k úverovému registru majú všetky banky a na základe neho sa rozhodnú, či vám požičajú peniaze. "Žiadame aj podpis klienta, že s tým súhlasí, že nahliadneme do úverového registra. Aj nám to nepodpíše, nemôže o úver žiadať. My si ho musíme preveriť," uviedla hovorkyňa ČSOB banky Zuzana Eliášová.

Lepší je čistý register

Ak ste niekedy na splátku zabudli, neprešla cez internet banking alebo ste sa s jej platnosťou omeškali, nie je to žiadna katastrofa. "Jedna nezaplatení splátka nemusí znamenať stop pri poskytnutí úveru. I keď čistý úverový register je samozrejme výhodou," uviedol Fimmer.

Môže sa však stať, že ste už svoje pôžičky splatili a banka vám aj tak nechce požičať. Preverte si, či sa v úverovom registri náhodou stále neneachádzate ako dlžník. "Môže požiadať o informácie, ktoré sú o ňom uvedené v úverovom registri. Deje sa to vo forme odpisu klienta, o ktorý môže požiadať na klientskom centre písomne alebo osobne," uviedolkonateľ Crif Slovak Credit Bureau Jozef Budinský. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:05 Americký prezident
14:40 Pravá blondínka
16:45 Začarovaní
13:05 Opica z reklamy
14:50 12 podmienok dedičstva
17:15 Áno, šéfe! USA IV.
13:00 Keď je pečenie umenie III.
14:15 ZÁCHRANÁRI
15:10 ZÁCHRANÁRI
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Rybičky Flip a Flap
12:15 Životy svatých 1/2
14:05 Příšerky pod hladinou
15:45 Diana