Slováci sú najmenej zadĺžený národ v eurozóne

Slováci sú najmenej zadĺžený národ v eurozóne

BRATISLAVA / Vedeli ste o tom, že Slováci sú najmenej zadlženým národom v eurozóne? Väčšina Slovákov sa to asi zdá neuveriteľné, ale čísla hovoria jasne. O niečo horšie je však zistenie, že naša rýchlosť zadlžovania sa v ostatnom čase prudko rastie.

Banky ponúkajú nízke úrokové sadzby

Banky totiž ľuďom ponúkajú veľmi nízke úrokové sadzby. A preto si veselo a odvážne požičiavame. A budeme asi aj naďalej -  úroky pri pôžičkach a hypotékach možno ešte pôjdu dole.

Kým v ostatných štátoch eurozóny záujem o úvery klesá, na Slovensku zažívame presný opak. Pritom sila našej ekonomiky skôr nahráva opačnému scenáru. "Rozdiel je v tom, že u nás majú ľudia menšie sociálne istoty a tie drahšie pôžičky asi nedostanú," uviedol Ondrej Faith, finančný sprostredkovateľ.

Príjmy a nezamestnanosť velia ľuďom skôr šetriť

Nízke príjmy a vysoká nezamestnanosť velia ľuďom skôr šetriť ako sa zadlžovať. Zrejme sme však podľahli vidine, že sporiť sa neoplatí a úroky na pôžičky už nikdy nebudú nižšie ako teraz. "Spoliehať sa na to, že hypotéky budú ešte klesať, je podľa mňa odvaha," tvrdí Faith.

"Také znižovanie, akého sme boli svedkami v posledných mesiacoch, nepredpokladám. Ani cena zdrojov, za ktoré banky nakupujú, už nemajú priestor na pokles," uviedol analytik portálu financnahitparada.sk Maroš Ovčarik.

Z vyjadrení prezidenta Európskej centrálnej banky sa však dá tušiť, že priestor na znižovanie úrokov predsa len ešte zostal. "Kľúčové úrokové sadzby ECB zostanú na súčasných alebo nižších úrovniach aj vďalšom období," hovorí šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi.

Práve prostredníctvom nich chce podporiť oživenie európskej ekonomiky, ktorá sa postupne dostáva z problémov. Komerčné banky však aj prípadné ďalšie zníženie úrokov od ECB nepremietnu do cien spotrebných úverov a hypoték.

Chcete výhodný úver? Počkajte si na akciu

Musia totiž v prvom rade ošetriť svoje potreby. "Banka podstupuje určité riziká nesplácania úverov. Našťastie tie sú u nás relatívne malé, ale treba s nimi kalkulovať," hovorí finančný sprostredkovateľ Ondrej Faith.

"Ide aj o náklady na prevádzku pobočiek, bankových systémov, ľudí atď," uviedol Maroš Ovčarik. Na ďalší výrazný pokles úrokov sa preto netreba spoliehať, pravdepodobnejší je skôr opačný scenár. Kto si teda chce požičať ešte lacnejšie ako teraz, musí si počkať na akciové ponuky, ktorými chcú banky získať nových klientov.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Najlepšie počasie
05:10 Noviny TV JOJ
05:45 Krimi
05:15 Nové bývanie
05:45 Miláčikovo
06:15 Súdna sieň
05:35 Kutyil s.r.o.
06:15 Hotelová inšpekcia XIII.
07:20 Tradičné recepty z celého sveta III. - Pomocníci v domácnosti
05:05 Zatancuj si s Nely
05:15 Krtko
05:45 Ruby z dúhy I.
05:35 Dobrodružství Hucka Finna
07:30 Až vyjde měsíc
09:15 Noc s králem