Zatiahnuté, dažďové prehánky
15°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Školníci, kuchárky, upratovačky... Nad ich výplatami visí otáznik
Zdielať na
Ekonomika

Školníci, kuchárky, upratovačky... Nad ich výplatami visí otáznik

Nepedagogickí zamestnanci v školstve stále nevedia, ako bude vyzerať ich februárová výplatná páska. Peniaze vyčlenené sú - vláda im zvýšenie platov sľúbila. Ale neexistuje priama cesta, ako by sa dostali v plnej výške ku kuchárkam alebo školníkom...

Ako dostať peniaze na výplatné pásky?

Zatiaľ čo sa učiteľom zvýšili platy tabuľkovo, teda navýšenie by mali pocítiť už na najbližšej výplate, nepedagogickí zamestnanci v školstve možno budú čakať zbytočne. Školníci, upratovačky či kuchárky sa preto pýtajú, ako sa dostanú k peniazom. Ministerstvo financií tvrdí, že potrebné peniaze na to vyčlenilo. "Už sme s tým rátali pri príprave rozpočtu na tento rok," potvrdil hovorca rezortu Radko Kuruc.

Ako ale dostať tieto peniaze z ministerstva financií cez zriaďovateľov, samosprávy a zamestnávateľov až na výplatné pásky? Nikto netuší. "Ja som tiež ekonómka na základnej škole. Áno, je to hurá, vláda garantuje, budeme mať zvýšenie. Ale nech mi to niekto prevedie aj v praxi! Akou formou mi to do tých výplatných pások dostaneme," pýta sa aj ekonómka na základnej škole.

Februárová výplata za rohom...

Do tohto začarovaného kruhu už najnovšie opäť vstupujú školskí odborári. Tí sa vraj chcú opäť stretnúť so zástupcami ministerstiev a sadnúť si za rokovací stôl. "Chceme riešiť naše požiadavky tak, aby sme boli úspešní, aby sme boli prínosom pre celý systém školstva... Ministerstvo školstva, práce, ministerstvo financií, vláda. Toto sú spojené nádoby, nerozhoduje jeden, ale viacerí. Potom vzniká takýto chaos," tvrdí šéf školských odborárov Pavel Ondek.

"Nepedagogickí zamestnanci sú momentálne predmetom rokovania medzi samosprávami a rezortom financií," informoval nás rezort školstva. "Zriaďovateľom škôl sú samosprávy a tým pádom nič nebránilo a takisto nebráni, aby poslali peniaze do škôl na zvýšenie ich príjmu," informoval zase hovorca rezortu financií Radko Kuruc.

Na vyriešenie tohto problému však už kompetentným veľa času nezostáva. Januárová výplata sa blíži a navyše jednotlivým školám ani nikto nedal vedieť, akým spôsobom majú tieto peniaze zaúčtovať.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA/ilustračné

Súvisiace články

Najčítanejšie