Jeho obraz predali za 90 miliónov dolárov, maliar na tom ale nezbohatne

Jeho obraz predali za 90 miliónov dolárov, maliar na tom ale nezbohatne

NEW YORK / Predpovede sa splnili a Portrét umelca (bazén s dvoma postavami) maliara Davida Hackneyho sa vydražil za viac ako 90 miliónov dolárov. Samotný umelec je však mimo hry - o zisk sa podelia predchádzajúci majiteľ a aukčný dom Christie´s, organizátor aukcie.

Obraz sa po približne desaťminútovom telefonickom súboji dražiteľov nakoniec vydražil za 90,3 milióna dolárov a prekonal tak doterajší rekord za dielo ešte žijúceho umelca - oranžový Nafukovací pes Jeffa Koonsa menil v roku 2013 majiteľov za 58 miliónov dolárov.

Aukčný dom nezverejnil identitu nového majiteľa diela Davida Hackneyho. Britské médiá ale špekulujú o tom, že by to mohol byť 81-ročný miliardár Joe Lewis, zhodou okolností Hackneyho rovesník.

​David Hackney podľa portálu CNN peniazom nikdy nepripisoval priveľkú dôležitosť - stačilo mu, ak ich zarobil dosť na to, aby mohol pokračovať v maľovaní. To však neznamená, že nepozná hodnotu peňazí. Keď ešte ako študent predal svoju kresbu za 5 libier, tešil sa na to, že si za to bude môcť kúpiť konečne celú škatuľku cigariet. Ďalší obraz predal za 40 libier a to už mohol zvažovať cestu do zahraničia.

Obraz Portrét umelca, ktorý teraz vytvoril cenový rekord, prvýkrát - v roku 1972 - predal jeho dealer v New Yorku za 18.000 dolárov. Umelec sa už vtedy cítil podvedený, keďže za 6 mesiacov obraz zmenil majiteľa už za 50.000 dolárov. Nebolo to prvýkrát, keď na umeleckom diele zarobili iní, nie autor.

Obraz Portrét umelca má pritom silný osobný príbeh - maliar na ňom zachytil svojho niekdajšieho partnera, umelca Petra Schlesingera. Na plátne pracoval nepretržite 6 mesiacov. Scénu niekoľkokrát prerábal, až kým sa nakoniec rozhodol zachytiť bazén pred domom britského režiséra Tonyho Richardsona na juhu Francúzska. Definitívna podoba obrazu tak vznikla za 2 týždne. 

A keďže autor bol sklamaný už keď sa dielo predalo za 18.000 dolárov, môžeme si len predstavovať, ako sa cíti teraz, keď sa cenovka vyšplhala na 5000x vyššiu hodnotu - z ktorej umelec neuvidí ani cent.

Aukcia umeleckých diel môže mať aj nečakaný záver:

Zdroj: noviny.sk/CNN

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 INKOGNITO
21:45 SEDEM
22:40 INKOGNITO - VEĽKONOČNÉ
20:10 Power Rangers: Strážcovia vesmíru
22:40 Tvrďas 3
00:25 Hviezdna brána I.
20:10 Vtierka Castle II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York V.
22:00 C.S.I.: Kriminálka New York V.
20:30 Robošváb IV.
20:55 Príbehy dvoch myší II.
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
20:15 Pohanský král
22:15 Fakjů pane učiteli
00:25 JOE