Aj jedlom môžeme čeliť jesennej pochmúrnosti a ospalosti

Aj jedlom môžeme čeliť jesennej pochmúrnosti a ospalosti

BRATISLAVA / Málo energie, ospalosť a zníženie výkonnosti sú len niektoré príznaky zmeny ročného obdobia. Aby sme znova získali vitalitu a pohodu, poslúži nám dobrý výber pokrmov. Celý rad potravín totiž stimuluje produkciu látok, ktoré pomáhajú zachovať si dobrú náladu, píše taliansky denník La Repubblica.

Je menej svetla, teplota klesá a nároky na naše výkony sú stále vyššie. Jeseň so sebou prináša niektoré problémy s prispôsobením, ktoré sa prejavujú u každého inak. Jesenný splín postihuje takmer každého. Nie je to však nič, čo by sa nedalo prekonať, napríklad pomocou kvalitného jedálnička. Pomôžu nám vitamíny skupiny B, vitamín C a E, ktoré pripravujú telo na prvý chlad a vyššia vlhkosť. 

Vitamíny skupiny B pomáhajú udržať dobrú náladu. Medzi jedlom a náladou je úzka súvislosť a určité potraviny ju pomôžu vyvážiť, vysvetľuje lekár Michelangelo Giampietro, expert na výživu a športové lekárstvo pri Škole športu CONI Roma. Správne jedlá sú také, ktoré obsahujú mikronutrienty, ako sú vitamíny skupiny B, najmä B12, ktoré dodávajú energiu telu i mysli. Najviac týchto vitamínov obsahujú vajcia, syry, jogurty, mlieko a mozzarella.

Pomáhajú tiež jedlá bohaté na tryptofán, nositeľ serotonínu, hormónu regulujúceho náladu. "Je prítomný vo väčšine proteínov, ktoré zjeme, a zlepšuje náladu, sústredenosť a pamäť," uvádza Giampietro. Tryptofán pôsobí pozitívne na stres, lebo za prítomnosti vitamínov skupiny B, sacharidov a železa zvyšuje produkciu serotonínu. Dobrým zdrojom energie, sacharidov a tryptofánu sú napríklad cestoviny.

Kapusta, brokolica a aj špenát

"V jesennom jedálničku nesmú chýbať potraviny bohaté na vitamín C, ktorý zvyšuje odolnosť voči infekciám, uľahčuje vstrebávanie železa, prispieva k tvorbe kolagénu a pôsobí ako antioxidant a prostriedok proti starnutiu," uvádza Loreto Nemi z rímskej Katolíckej univerzity. Najviac vitamínu C obsahuje kapusta a kel, brokolica, paprika, špenát a citrusové plody.

Vitamín E patrí k skupine tých látok, ktoré sú rozpustné v tukoch. Zvyčajne sa hromadí v pečeni a nie je teda nutné jesť ho pravidelne. Telo ho totiž vypúšťa po malých dávkach, keď sa jeho potreba stane nevyhnutnou, hovorí Loreto Nemi. Odporúčaná denná dávka je 36 mikrogramov. Je dôležitým bunkovým antioxidantom, bojuje proti voľným radikálom a proti starnutiu.

Prirodzeným zdrojom vitamínu E sú predovšetkým orechy, mandle a semienka. "Sú bohaté na vlákninu, esenciálne mastné kyseliny s dlhým reťazcom a práve na vitamín E. Obsahujú minerály, ako horčík a draslík. Sú koncentrátom veľmi užitočných makro i mikronutrientov," vysvetľuje Nemi. Ideálne je zjesť denne päť až šesť orechov. Tiež avokádo je bohaté na vitamín E a mononenasýtené tuky, aké má extra panenský olivový olej a ktoré sú pre organizmus dôležité. Ideálnymi raňajkami je celozrnný chlieb s polkou avokáda a semienkami slnečnice a sezamu.

Sušené ovocie

Pomôcť môžu aj minerálne soli. Železo napríklad dodáva energiu, zatiaľ čo draslík je užitočný pre mozog a rovnováhu krvného tlaku. Horčík pomáha čeliť obdobím napätia. Kde ich nájdeme? "Sušené ovocie je bohaté na horčík a je vhodné ako desiata či olovrant k potlačeniu hladu. Sladké zemiaky majú dosť draslíka, ale aj stopy vápnika a sodíka, zinku a horčíka," dodáva Loreto Nemi.

Viete, ako zachovať všetky vitamíny v zelenine?:

Zdroj: noviny.sk/ČTK/La Reppublica

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:00 NOVINY O 12:00
12:30 TOP STAR
12:50 Kosti XII.
11:25 NOVÉ BÝVANIE
12:50 NOVÁ ZÁHRADA
13:50 Panelák
12:00 MacGyver
13:00 Spravodlivosť v krvi VII.
14:00 JAG V.
12:15 Oskar v balóne
12:30 Emka to vie - Pozor drogy!
12:40 Albert pozná prírodu najlepšie
11:15 Americká Miss India
13:00 Dvě svatby
14:40 Lásce v patách