Jasno
25°
Bratislava
Znečistený vzduch zabije ročne takmer štyri milióny ľudí. Situácia sa len zhoršuje
Zdielať na

Znečistený vzduch zabije ročne takmer štyri milióny ľudí. Situácia sa len zhoršuje

Archívna reportáž

ŽENEVA / Svetová zdravotnícka organizácia prišla s alarmujúcou správou. Až sedem miliónov ľudí po celom svete každoročne umiera v dôsledku znečistenia ovzdušia. Tento údaj sa podľa organizácie za posledných šesť rokov prakticky nezmenil.

Kvalita ovzdušia sa podľa WHO vo vyspelých krajinách síce zlepšuje, no v rozvojových štátoch je situácia stále horšia. Najznečistenejšie je mesto Dillí a egyptské mesto Káhira. Za nimi nasleduje bangladéšska metropola Dháka, Bombaj v Indii, ale aj čínske mesto Peking. 

Deväť z desiatich ľudí podľa najnovších zistení dýchajú znečistený vzduch, alebo vzduch označovaný za veľmi nebezpečný. Hladina kontaminácie pritom závisí od finančných možností vlád v jednotlivých krajinách a na ich ochote proti znečisteniu ovzdušia bojovať. Viac ako 90 percent úmrtí, ku ktorým prispieva aj znečistené ovzdušie pritom pripadá na krajiny s nízkymi či strednými príjmami. Predovšetkým v Ázii a v Afrike. 

Najrýchlejšie rastie znečisťovanie ovzdušia v južnej a v juhovýchodnej Ázii a na Blízkom východe. Naopak, pochvalu od riaditeľky odboru verejného zdravia Marie Neira si získala Čína. "Čínska vláda vyhlásila vojnu znečisteniu ovzdušia a urobila v tomto ohľade veľký pokrok. Boli by sme radi, keby sme teraz videli rovnaký postup v Indii, ktorá vzbudzuje zvlášť veľké obavy," uviedla riaditeľka. 

Aké škodliviny dýchame?

Poletujúci prach obsahuje škodliviny ako sú sulfáty, nitráty či oxid uhoľnatý. Tie prenikajú hlboko do pľúc a do kardiovaskulárneho systému, čím ohrozujú ľudské zdravie. Zhruba štvrtina úmrtí na zlyhanie srdca, mozgovú mŕtvicu či rakovinu pľúc môže mať čo dočinenia aj so znečisteným ovzduším, uvádza sa v správe WHO. 

Ročne sa tak obeťou znečisteného ovzdušia stane 3,8 miliónov ľudí. Prispieva k tomu fakt, že rodiny v chudobných krajinách používajú na varenie a na topenie uhlie, drevo a petrolej. K vonkajšiemu znečisteniu prispievajú emisie z priemyselných podnikov a z dopravy. 

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články