Zatiahnuté, dážď
12°
Bratislava
Gizela
17.5.2024
Prečo priberáme? Pri priberaní na váhe hrá dôležitú úlohu stres
Zdielať na

Prečo priberáme? Pri priberaní na váhe hrá dôležitú úlohu stres

BRATISLAVA / Všetci vieme, prečo priberáme - keď skonzumujeme viac kalórií, než koľko spálime energie. Táto rovnica je síce pravdivá, ale neponúka odpoveď na zaujímavejšiu otázku: Prečo sa prejedáme? Prečo cítime túžbu zjesť ten kúsok torty alebo čokoládovú tyčinku, aj keď vieme, že to o pár minút neskôr budeme ľutovať?

Sebakontrola je síce dôležitá, ale nabaľujú sa dôkazy, že pri priberaní na váhe hrá dôležitú úlohu stres. 

Chronický stres narušuje spánok a zvyšuje hladinu krvného cukru. To vedie k návalu hladu a vyhľadávaniu jedla ako útechy. Následkom je ďalšie narušenie spánku, ešte vyššia hladina stresu a ešte viac narušená hladina krvného cukru. To postupom času môže viesť nielen k nezdravému množstvu telesného tuku, ale tiež k cukrovke druhého typu.

Keď jeme, zvýši sa naša hladina cukru, u zdravých ľudí sa zase rýchlo vráti do normálu. Ale ako zistili nedávne štúdie, ak je človek v strese, trvá hladine krvného cukru tri hodiny, kým sa vráti späť - zhruba šesťkrát dlhšie než počas dňa bez stresu.

Príčinou, prečo sa to deje, je skutočnosť, že v strese telo prechádza do nastavenia "uteč, alebo bojuj“. Inými slovami - telo si myslí, že je terčom útoku, a uvoľní do krvi glukózu, aby dodalo energiu svalom buď na obranu, alebo na útek do bezpečia. Ak túto energiu nepotrebujeme na útek do bezpečia, pošle slinivka brušná do tela inzulín, aby hladinu cukru znovu znížil.

Pre zvýšenú hladinu inzulínu a klesajúcemu množstvu krvného cukru dostaneme chuť na jedlo - a to je tiež dôvod, prečo má človek pri strese neodolateľnú chuť na niečo sladké. To isté sa stane, keď v noci zle spíme.

Súvisiace články