Obytný dom komunistickej utópie zachránia

Obytný dom komunistickej utópie zachránia

MOSKVA / V Moskve sa po dlhých rokoch a rozporoch rozhodli zachrániť obytný dom sociálnej utópie o komunistickej prestavbe spoločnosti. Jedna spoločná kuchyňa, jedna kúpeľňa a záchod, no aj napriek tomu sú už všetky plánované byty predané. Dom má totiž iné výhody.

Obytný dom pracovníkov ministerstva financií v Moskve je nie len jedným z príkladov ukážkového konštruktivizmu. Je tiež známy ako "komunálka". Byty v ňom zdieľajú jednu kuchyňu, kúpeľňu aj záchody. Komunálky vznikli po Veľkej októbrovej revolúcii, kam sa následne nasťahovala nová robotnícka trieda. 

"Revolúcia mala zrazu nového klienta, robotníka a tomu sa bývalá architektúra nepáčila," vysvetľuje sprievodkyňa Ksénia Grigorievna. V tomto prípade ide o dom prechodného typu. Experiment, ktorý mal ľudí psychicky pripraviť na spolunažívanie v kolektíve. Obytné priestory bytov boli so spoločenskou časťou prepojené mostom. Tam sa nachádzala spoločná jedáleň a jasle. "V dome prechodného typu vám ešte nikto nič neprikazoval, ale už vás posúvali k tomu správnemu spôsobu života," pokračuje Grigerievna.

Momentálne je budova vo veľmi zlom stave a nachádza sa v zozname ohrozených bodov UNESCO. Čakajú ju ale zmeny, nakoľko 95% odkúpila právnická spoločnosť Liga práv, ktorá sa rozhodla dom architektonicky obnoviť do pôvodného stavu. Výsledný projekt ponúka aj byty na predaj, po ktorých sa len tak zaprášilo. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ - Nina Lexová

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:30 NAJLEPŠIE POČASIE
20:35 Pestúnka v akcii
22:40 22 Jump Street
19:30 Kutyil s.r.o.
20:35 Králi ulice
22:55 Dvojitý zásah
20:00 INKOGNITO
22:45 ŽREBOVANIE
22:55 Bučkovci 2 - Slnko, seno, dedina
20:30 Robošváb IV.
21:00 Sherm a jeho mikróby
21:15 Bobove dobrodružstvá na pláži
20:15 NON-STOP
22:00 96 hodin
23:35 Oko v oblacích