Budeme pracovať šesť hodín denne?

Budeme pracovať šesť hodín denne?

ŠTOKHOLM / Pracovať šesť hodín denne sa môže zdať v dnešnej rýchlej dobe pre mnohých ako krásny sen. Švédsko známe svojim silným sociálnym programom to vyskúšalo. Švédom tento experiment úplne nevyšiel a po 2 rokoch ho rušia, no projekt úplne do budúcna nezatracujú.

Švédi experiment vyskúšali vo svojom hlavnom meste v domove dôchodcov. Šesťdesiatosem zamestnancov pracovalo dva roky len šesť hodín denne. Na ich miesto museli najať ďalších 17 ľudí, čo stálo navyše 1,26 milióna eur. "Všeobecné skrátenie pracovnej doby je príliš drahé na to, aby sa v dohľadnej dobe dalo zaviesť," povedal Daniel Bermnar Švédsky ľavicový poliik.

Štúdia ukázali jednu vec. Zamestnanci boli menej chorí a výkonnejší. Šťastnejší chodili do práce a zlepšila sa aj starostlivosť o klientov domova. Pokusy teda úplne neskončia. "Naši zamestnanci majú viacej času na rodinu, varenie a podobné veci. To je jedna stránka. A druhá, že sme sa dostali na produktivitu, že za šesť hodín naši ľudia spravia toľko, kde inde za osem," povedala Maria Brath zakladateľka spoločnosti.

Pracovný čas zamestnanca na Slovensku je najviac 40 hodín týždenne, čiže 8 hodín denne. Jeho prípadné skrátenie by si vyžadovalo diskusiu so sociálnymi partnermi. Ministerstvo však zatiaľ požiadavku na skrátenie neeviduje.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:25 Fórky, vtipky XXVIII.
08:55 Súdna sieň
07:15 Panelák VII.
08:30 Simpsonovci IX.
08:55 Simpsonovci IX.
07:20 POLICAJTI V AKCII
08:15 ZÁCHRANÁRI
09:15 Prvé oddelenie
07:50 Sníček
08:05 Okido I.
08:15 Viking Vicky
05:55 E.A. Poe: Podivný experiment
08:05 Příšerky z vesmíru
09:40 Pozdravy ze spermabanky