Francúzi testujú ekologické pisoáre meniace moč na hnojivo

Francúzi testujú ekologické pisoáre meniace moč na hnojivo

PARÍŽ / Francúzske štátne dráhy SNCF pri vlakovej stanici Gare de Lyon v Paríži zahájili v pondelok skúšobné spustenie dvoch ekologických pisoárov s kvetinami. Obsahujú slamu či piliny a umožňujú premeniť moč v hnojivo. Než príde k k tejto premene, uhlík obsiahnutý v slame zmiešaný s dusíkom v moči zachytáva nepríjemný zápach. Uviedol to francúzsky denník Le Figaro.

Pokiaľ sa novinka osvedčí, železničná spoločnosť je pripravená objednať pre francúzske stanice ďalších 360 takýchto zariadení. Záujem taktiež prejavilo vedenie Nantes, ktoré na jar plánuje vyskúšať tri podobné pisoáre v uliciach tohoto západofrancúzskeho mesta. 

"Veľkou výhodou nášho systému je, že nie je napojený na kanalizáciu. Na druhej strane je ale potreba, aby bol systém umiestnený neďaleko miesta na prípravu kompostu. Pokiaľ by kamióny museli jazdiť s recyklovaným odpadom pre záhradníctvo desiatky kilometrov, ekologický zámer by sa výrazne znížil," upresnil jeden z autorov projektu Laurent Lebot.

"Nový pisoár umožňuje recyklovať živiny, ktoré inak ničia čistiace stanice. Náš moč je veľmi bohatá, obsahuje veľa fosforu, ktorý je strategickou látkou, a dusíku, ktorý sa používa ako chemické hnojivo v poľnohospodárstve. Dusík z nášho moču sa ale ničí v čistkách. Potom sa produkuje pre poľnohospodárstvo v pevnej podobe. To je plytvanie," povedal Tristan False, ktorého firma bude zodpovedná za výmenu slamy a pilín. 

Hlási, či je plný

Nový systém má podľa Le Figaro naviac zariadenia, ktoré včas hlási, kedy je zásobník slamy či pilín plný moču. Predíde sa tak preplneniu pisoáru i zbytočným jazdám, ak by zásobník nebol naplnený. 

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:30 Súdna sieň
08:10 Panelák
08:55 Panelák
09:55 MacGyver
07:20 POLICAJTI V AKCII
08:40 Dr. LUDSKY
10:05 Kosti V.
08:15 Viking Vicky
08:30 Máša a medveď III.
08:40 Rapotáčik 2
06:55 Dobrodružství Hucka Finna
08:50 Slepý
10:45 Tankový prapor