Marihuana sa stáva legálnou. Vodiči ale budú fúkať na zistenie trávy v dychu

Marihuana sa stáva legálnou. Vodiči ale budú fúkať na zistenie trávy v dychu

VANCOUVER / Federálny zákon USA považuje marihuanu za nelegálne narkotikum, jej užívanie pre liečebné účely je však povolené v 23 štátoch USA a napríklad štáty Colorado, Aljaška či metropola Washington umožňujú aj jej rekreačné užívanie. Šoférovať pod jej vplyvom je však nelegálne všade. Kanadská firma Canabix Technologies preto vyvíja prístroj na zistenie prítomnosti marihuany v dychu vodičov.

Vancouverská spoločnosť Canabix Technologies Inc. tak chce pomôcť pri odhaľovaní marihuany u vodičov.

Prístroj je vo fáze prototypu. Nie je zatiaľ jasné, kedy sa dostane do rúk policajtom alebo či bude meranie dostatočne presné, píše portál www.engadget.com.

Áno, nie

"Myslím, že prvý prístroj na trhu bude fungovať na báze "áno" a "nie" pre prítomnosť THC v tele v čase testu. Nebude poskytovať kvantitatívne dokazovanie," uviedol Barry Knot zo spoločnosti Lifeloc, ktorý sa zaoberá výrobou testerov na alkohol. Testy, ktoré sa v súčasnosti používajú, robia z krvi a moču, a dávajú presný výsledok.

Prístroj Cannabix je údajne určený na detekciu THC až dve hodiny po tom, čo  užívateľ fajčil marihuanu. V prípade prístroja nepadlo zatiaľ ani slovo ako a či bude fungovať v prípade stráveného alebo odpareného konope.

Rôzny prístup

Podľa portálu engadget.com štáty k požitiu marihuany za volantom pristupujú rôzne. Vo Washingtone či Montane sa človek s obsahom 5 nanogramov na mililiter považuje za "príliš zhúleného, aby šoféroval". V Pennsylvánii je to 1 nanogram.

S marihuanou súvisela aj minulotýždňová razia v Žiari nad Hronom. Kukláči si posvietili na miestnu reštauráciu. V jej záhrade našli záhon s marihuanou, prevádzkara okamžite zadržali, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk/engadget.com

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:10 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
15:35 OCHRANCOVIA
16:30 OCHRANCOVIA
13:35 Prvé oddelenie
14:30 Dr. LUDSKY
15:35 Profesionáli VIII.
13:45 Kosti
14:35 Dr. House VII.
15:30 C.S.I.: Kriminálka Miami I.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Rybičky Flip a Flap
14:25 Sníček
12:35 Cirque du Soleil: Vzdálené světy
14:15 Věčně mladá
16:20 Tygr a sníh