Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Desaťtisíce ľudí ročne zomrú v dôsledku pitia sladených nápojov
Zdielať na

Desaťtisíce ľudí ročne zomrú v dôsledku pitia sladených nápojov

WASHINGTON / Najnovšie výskumy uverejnené v americkom odbornom časopise American Heart Association hovoria, že konzumácia sladených nápojov si ročne vyžiada životy 180 000 ľudí, z toho 25 000 tých amerických. Umierajú najčastejšie na obezitu, cukrovku, rakovinu či srdcovo-cievne choroby.

Krajiny s nízkymi a strednými príjmami musia podľa odhadov American Heart Association’s journal v súčasnosti znášať väčšie straty na ľudských životoch spôsobené prílišným pitím sladených nápojov. Rátajú sa sem aj tie ovocné a športové. Viac ako tri štvrtiny úmrtí spôsobených nadmerným pitím sladených nápojov sa vyskytujú práve v chudobných a rozvojových krajinách.

Mexiko patrí medzi krajiny, kde sa sladené nápoje pijú najviac na svete. Sú tam zodpovedné za smrť vyše 24 000 ľudí ročne. To znamená najväčšiu mieru úmrtnosti v rámci 20 najľudnatejších krajín sveta – 405 mŕtvych na milión dospelých.

Spojené štáty americké získali v tomto nelichotivom rebríčku druhé miesto. Miera úmrtnosti tam v roku 2010 predstavovala 125 mŕtvych na milión, teda celkovo 25 000.

Prvá správa

Na vytvorenie odhadov dane, ktorú si sladené nápoje vyberajú na zdraví ľudí, prehľadávali výskumníci národné prieskumy o výžive. Tie zachytávajú zákonitosti konzumácie sladených nápojov v 51 krajinách od 1980 do 2010. Výskumníci ťažili z mnohých zdrojov, aby rozoznali dostupnosť a konzumáciu cukru v 187 krajinách.

Spočítali napríklad konzumáciu priemyselne vyrábaných i domácich nápojov, ktoré obsahujú 50 a viac kalórií na 8 uncí (227 gramov). Výnimkou boli stopercentné ovocné šťavy.

Odvíjali sa od rastúceho množstva štúdií, aby odhadli podiel konzumácie sladených nápojov na obezite a na od nej sa odvíjajúcich ochoreniach ako napríklad cukrovke druhého typu, srdcovo-cievných chorobách a rakovine prsníka, hrubého čreva, pažeráku, žlčníka, obličiek, pankreasu a vaječníkov.

Výsledky tohto výskumu sú prvou správou o vplyve sladených nápojov na úmrtnosť vôbec.

Bez výhod

Zatiaľ čo príjmy v mnohých rozvojových krajinách rastú, niektoré prežívajú náhly vzostup obezity. Odráža to napríklad vzrast priemerných hodnôt hmotností Američanov  počas posledných 40 rokov. Veľa výskumov prisudzuje tieto fakty, aspoň čiastočne, k nárastu konzumácie sladených nápojov, ktoré pridávajú kalórie, ale nepodieľajú sa na výžive.

"Nie je to náročné,“
povedal doktor Dariush Mozaffarian, dekan výživových vied a stratégií Friedmanovej univerzity v Bostone, ktorý je zároveň aj hlavným výskumníkom nového bádania, „neexistujú žiadne zdraviu prospešné výhody sladených nápojov a potenciálne zredukovanie konzumácie sladených nápojov by každoročne zachránilo životy desiatok tisíc ľudí .“

Najohrozenejšie sú deti

Celková správa o bádaní zaoberajúce sa vplyvom sladených nápojov na úmrtia neodráža vplyv ich konzumácie na deti. Chronické choroby spôsobené sladenými nápojmi sa často vyskytujú bežnejšie u mladých dospelých než u tých starších. Tento fakt má hlavný vplyv na budúce ekonomiky, pretože ohrozuje dlhodobú produktivitu kľúčovej skupiny pracovníkov.

"Ak mladí budú pokračovať v pití sladených nápojov v rovnakej miere ako doteraz,“ vyhlásil spoluautor štúdie Gitanjali Singh, „dôsledky budú strašné.“

"Konzumácia sladených nápojov tejto generácie ľudí môže zvýšiť úmrtnosť a invaliditu vďaka srdcovým chorobám a cukrovke ešte väčšou tendenciou, než ako to bolo viditeľné v aktuálnej štúdii,“ vyjadril svoj názor Singh.

Viete, v ktorom nápoji by nemali chýbať mlieko a vajcia? Víno by vám asi nenapadlo, ale je to tak.

Pozrite si reportáž redaktorky Táni Slivkovej:

Súvisiace články