Múmiu ukradnutú z Číny našli v Budapešti

Múmiu ukradnutú z Číny našli v Budapešti Zdroj: Reprofoto The New York Times
PEKING / Čína sa snaží o návrat ukradnutej, takmer tisíc rokov starej múmie mnícha. Tá sa objavila ako súčasť expozície v múzeu v Budapešti. Obyvatelia dediny, odkiaľ bola odcudzená, ju teraz chcú späť.

Číňan Lin Yongtuan bol práve na obednej prestávke a len tak listoval správami vo svojom telefóne. Jedna zaujímavá fotografia upútala jeho pozornosť. Výskumným pracovníkom v Európe sa podaril výnimočný objav. Našli takmer tisíc rokov staré mumifikované telo mnícha obalené v soche, písalo sa v nej.

Okamžite sa vydal do dedinky vo východočínskej provincii Fudžijan, kde vyrastal. Práve tam sa zvykol modliť pri podobnej soche, v ktorej sa mali nachádzať pozostatky mnícha. 

Zlatý budha sediaci v tureckom sede, s pokrčenými ramenami a ľahkým úsmevom na tvári. Dedinčania sa zhodli - ide o tú istú sochu.

Nazývali ju Žanggongský patriarcha a z dediny ju ukradli pred dvadsiatimi rokmi. Zdalo sa, že sa konečne našla na druhom konci sveta - v Maďarskom prírodovednom múzeu v Budapešti.

"Všetci v dedine boli nadšení," cituje Lina The New York Times. "Úsmev, oči, postoj sochy - je to nezameniteľné," opisuje.

Boj za dedičstvo

Tisícosemsto obyvateľov dediny sa teda odhodlalo na misiu, s cieľom získať múmiu späť.

Do dediny prizvali novinárov a obrátili sa aj na úrady.

Získať späť kultúrne dedičstvo ale nie je také jednoduché. "Na rozdiel od veľkých múzeí, kde je všetko dobre zadokumentované, v malých múzeách chýbajú záznamy o exponátoch," vysvetlil Stefan Gruber docent na univerzite v Kyote.

Zdroj: Reprofoto The New York Times

Dedinčania priznali, že potvrdiť stopercentnú zhodu ich sochy s tou, ktorá sa našla v Maďarsku, nebolo ľahké. Budhu totiž bez šiat a koruny nevideli. Napriek tomu sú si istí, že ide o ich sochu.

"Pre nás nie je kultúrnou pamiatkou. Je našou rodinou, jedným z nás," povedal o budhovi Lin Wenqing z dediny.

Pred jej odcudzením, nosili obyvatelia sochu ku každej významnej udalosti. Teraz chcú tieto časy späť.

Tam, kam patrí

Múmiu kúpil v roku 1996 holandský architekt Oscar van Overeem od zberateľa, ktorý ju získal z Hong Kongu. Trvá ale na tom, že jeho socha nie je Žanggongský patriarcha. Dohodol sa ale s budhistickým chrámom, že im múmiu daruje. Jedna z nadácií sa ponúkla, vyplatiť mu určitú kompenzáciu za náklady, ktoré investoval do výskumu histórie sochy.

Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že socha by mala byť v budhistickom prostredí tam, kde ju ľudia velebia a uctievajú.

Zdroj: noviny.sk, The New York Times

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:25 Nové bývanie
05:55 Kixšou
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie
07:15 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:00 Tankový prapor
07:30 Tarzan - Král džungle
09:15 Pojedeme k moři