Najnovší rebríček ukazuje najzaujímavejšie pláže sveta, pozrite sa

Najnovší rebríček ukazuje najzaujímavejšie pláže sveta, pozrite sa

BRATISLAVA / Keď sa povie pláž, väčšina z nás si predstaví žltý alebo biely piesok, vlnky lehátko, dobrý koktejl a pohodu. Portál boredpanda.com zverejnil fotografie nezvyčajných pláží. Poďte sa pozrieť...

Pláže však môžu byť rôznych farieb, tvarov, ako by sa dalo očakávať. Najväčším rozdielom medzi plážami je zrejme farba piesku. Napríklad také vzácne zelené pláže môžu obsahovať olivín, ktorý je pozostatkom sopečnej erupcie.

Čierne pláže sú taktiež tvorené sopečnou činnosťou. Ružové pláže, ktoré sa nachádzajú na Bermudách, tvoria zvyšky korálov. Unikátna je aj pláž na Maledivách. Tá vyzerá ako nebo posiate hviezdami, píše portál boredpanda.com.

1. Sklenená pláž (Glass Beach), Kalifornia

Sklenená pláž neďaleko Fort Bragg v Kalifornii vznikla zo skleneného odpadu, ktorý tam hádzali turisti. O tento unikát sa postarali vlnky a piesok, ktoré takto vyformovali sklenený odpad. V súčasnosti je zakázané vyhadzovať odpadky na tomto mieste, sklenené kamienky však na pláži ostávajú. 

Zdroj: flickr.com/Dlgggs

2. Skrytá pláž Merieta, Mexiko

Merieta je jedna z najznámejších mexických pláží. Vunikla sopečnou činnosťou a má svoj jedinečný morský ekosystém. Žijú tam morské korytnačky či delfíny.

V skutočnosti ide o dieru v zemi, ktorá má v sebe priezračnú vodu a bielu piesočnatú pláž. Jediný spôsob, ako sa k nej dostať je tunel. Na pláž sa dá dostať iba preplávaním počas odlivu. 

Zdroj: flickr.com/Miguel Naranjo

3. Pláž na Maledivách, ktorá vyzerá ako obloha plná hviezd

Pláž na Maledivách je unikát, ktorý navštevujú tisíce turistov. Raj pre turistov totiž v noci svieti, ako keby tam boli popadané hviezdy. Nie je to žiadny trik, ide o milióny častíc drobného bioluminiscentného fytoplanktónu, ktorý pod stresom z vlnenia takto žiari. Na rovnakom princípe fungujú aj svätojánske mušky.

Zdroj: flickr.com/Will Ho

4. Pláž Maho, ostrov St. Martin

Pláž Maho je typická tým, že ponad hlavy dovolenkárov lietajú lietadlá. Letisko Princess Juliana International Airport je druhé najvyťaženejšie v tejto oblasti a má krátku pristávaciu dráhu - 2 180 metrov.

Runway, ktorá bola projektovaný pre malé lietadlá, dnes využívajú Boeingy. Pristávanie lietadiel ostrov St. Martin ponúka ako jednu z tunajších atrakcií.

Zdroj: ISIFA

VIAC SA DOČÍTATE TU: Najnebezpečnejšie letiská na svete. Tieto sú TOP!

5. Jökulsárlón, Island 

Jökulsárlón je podľa turistov jedno z najúchvatnejších miest na Islande. V okúzlujúcej lagúne plávu obrie kry zafarbené do všetkých odtieňov modrej. Lagúna je plná tuleňov. 

Na pláži sa nachádza čierny piesok, ktorý kontrastuje s modrými kamenňmi a snehom.

Jazero Jökulsárlón sa začalo tvoriť niekedy v 30. rokoch minulého storočia pod ľadovcovým splazom Breidamerkurjökull. Lagúnu podľa portálu cestomila.cz navštívi 60 až 70 tisíc turistov ročne.

Zdroj: ISIFA

6. Dračie vajcia na pláži Koekohe, Nový Zéland

Pláž je posiata takzvanými Dračími vajciami (Moeraki Boulders). Sú to gzľat

Moeraki Boulders, takzvané Dračie vajcia, sú guľaté kamene, ktoré sa dajú vidičť na pláži súkromnej pláži Koekohe asi štyridsať kilometrov južne od Oamaru. Niektoré kamene vážia aj niekoľko ton a ich priemer presahuje dva metre. Ich povrch pripomína korytnačí pancier. Podľa portálu novy-zeland.orbion.cz vedci tvrdia, že tieto balvany pochádzajú z ílovcových skalísk lemujúcich tamojšie pobrežie. Ich časti časom zerudovali a zanechali po sebe tieto balvany.

Zdroj: flickr.com/Fakrul J

7. Giants Causeway, Írsko

Giant Causeway je oblasť v Severnom Írsku, ktorú tvorí približne štyridsať tisíc vzájomne do seba zapadajúcich bazaltových stĺpov. Útes je výsledkom dávnej sopečnej činnosti, ktorá tu prebiehala pred asi 50 až 60 miliónmi rokov.

V roku 1986 sa Giants Causeway stal súčasťou Svetového dedičstva UNESCO a v roku 1987 národnou prírodnou rezerváciou. Je to najpupulárnejšia atrakcia v Severnom Írsku.

Zdroj: flickr.com/Stefan Klopp
Zdroj: flickr.com/Michael

8. Červená pláž Rabida, Galapágy

Pláž Rabida je súčasťou jedného z ostrov Galapágy (Korytnačie ostrovy). Červený piesok na pláži vznikol podľa dostupných informácií oxidáciou lávy bohatej na železo. 

Galapágy sa nachádzajú vo východnej časti Tichého oceánu asi tisíc kilometrov od Ekvádoru. Ostrovy sú sopečného pôvodu, niektoré sopky sú činné dodnes.

Ostrovy sú známe zvláštnymi druhmi zvierat, ktoré na ostrovoch žijú. Napríklad prehistoricky vyzerajúcimi jaštermi a obrími suchozemskými korytnačkami.

Zdroj: SITA
Zdroj: SITA

9. Čierna pláž Panaluu, Hawaii

Punaluu kamenistá pláž s čadičovým pieskom, ktorú obmýva studená voda. Čiernu farbu má na svedomí miestny vulkán, ktorý vychrlil lávu, tú potom na pobreží schladil oceán.

"Akokoľvek zlovestne môže na prvý pohľad pôsobiť, návštevníci potvrdia, že Punaluu má svoje jedinečné kúzlo," píše portál ihned.cz.

Zdroj: SITA

Zdroj: noviny.sk, boredpanda.com

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:50 Prestreté
15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
17:30 Noviny
15:30 Veľké upratovanie X.
16:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:35 Stratené duše V.
15:00 Hawaii 5.0 IX.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
17:00 Súdna sieň
15:30 Strážca vesmíru Roger
15:40 Máša a medveď II.
15:50 Barbapapa na ceste okolo sveta
14:55 Americká Miss India
16:45 Tanec s láskou
18:25 Rivalky na hrazdě