Oblačno
18°
Bratislava
Galina
3.5.2025
Skratka ICE v nutnom prípade nepomôže! Pre toto...
Zdielať na

Skratka ICE v nutnom prípade nepomôže! Pre toto...

BRATISLAVA / "I-C-E vám môže zachrániť život", "I-c-e do každého mobilu". Články ako úžasnú novinku prinášali pred 5 rokmi médiá, blogy, ľudia v komentároch oceňovali. Poukladali si do mobilov pred mená svojich blízkych skratku ICE a verili, že to pomôže. My sme sa ale od policajtov aj záchranárov dozvedeli, že to takto jednoducho nefunguje.

Záchranári nemajú čas

Program umožní záchranárom, požiarnikom, policajtom - identifikovať postihnutých, kontaktovať ich najbližších a získať dôležité informácie o ich zdraví. "Záchranári priamo na mieste riešia aktuálny zdravotný stav pacienta. To znamená, ako ho zastabilizovať, prvotne ošetriť a čo najrýchlejšie previesť do nemocnice a nemajú čas ani kompetenciu hľadať takéto niečo v mobiloch," uviedol hovorca Operačného strediska ZZS Boris Chmel.

"Aby sestry alebo lekári iniciatívne vyhľadávali v telefóne nejaké kontakty, to nám neumožňuje ani zákon. Jasne hovorí, že informovať o zdravotnom stave tretie osoby nemožno," uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Bratislave Petra Stano Maťašovská.

Polícia má vlastné postupy

Dokonca aj polícia tvrdí, že pri hľadaní identity človeka v bezvedomí a bez dokladov, má vlastné postupy. "Polícia zistí kontakt na príbuzných cestou operačného strediska," uviedla hovorkyňa policajného prezídia Denia Baloghová. "Pre nás tá skratka ICE až taký význam nemá," dodala Maťašovská.

Zablokované klávesnice

Mnoho telefónov má dnes navyše zamknuté klávesnice no a nie v každom telefóne sa viete hneď orientovať. Ak už chcete ľuďom prvého kontaktu naozaj pomôcť, môžete využívať napríklad náramky s diagnózou, ktorú máte. "Každá informácia, ktorá môže byť viditeľná buď na náramkoch alebo napísaná v kartičke poistenca, samozrejme môže pomôcť," uviedol Chmel. 

Zdielať na

Súvisiace články