Oblačno
11°
Bratislava
Svetozár
16.5.2024
Ján čakal na pohotovosti 7 hodín! Nič neobvyklé
Zdielať na

Ján čakal na pohotovosti 7 hodín! Nič neobvyklé

Nekonečne dlhé čakanie u lekára je žiaľ každodennou krutou realitou. Ste chorí a aj napriek tomu, že ešte neviete, ako je to s vami vážne, vezmete si dovolenku. Aby ste stihli vyšetrenie. Kým je toto u všeobecného lekára celkom bežné, na pohotovosti by ste počítali s rýchlejším vybavením. Napriek tomu, že sa už v slove tohto oddelenia skrýva rýchlosť, nie je to tak. Konkrétne pán Ján totiž čakal na lekárskej pohotovosti dlhých 7 hodín.

Márne očakávania

Pána Jána trápila bolesť v kolene už od sobotňajšej noci. V nedeľu ráno sa preto rozhodol, že pôjde na pohotovosť. V prvej nemocnici mu urobili röntgen, no keďže chýbal ortopéd, poslali ho na centrálny príjem do inej nemocnice. Ani tam sa však pomoci tak rýchlo nedočkal.

Prístupom nemocnice bol sklamaný. Očakáva, že ak si poctivo platí poistenie, prídu za to aj isté služby: „Ja si platím poctivo poisťovňu všetko, tak ja si myslím, že ten človek aby bol hneď ošetrený a nie, aby som čakal 6 hodín.“

Čakajte

Keď sa priebežne po niekoľko hodinových intervaloch pýtal, koľko vlastne bude ešte čakať na vyšetrenie, odpovede sa vraj nedočkal. Na rad prišiel napokon po takmer 7 hodinách. Jedinú vetu, ktorú sa za nekonečnú dobu dopočul, bola: „Čakajte“.

Dôležitý stupeň urgencie

Čo na to zákon? Z neho vo všeobecnosti platí, že každého jedného člveka, ktorý príde na urgentný príjem, musí vyšetriť lekár. Podľa hovorkyne bratislavskej hovorkyňa Univerzitnej nemocnice, Petry Maťašovskej „najprv pacienta pozrie pracovník, ktorý určí stupeň urgencie a potom ide do ambulancie.“

Za akú dlhú dobu ale ide do ambulancie? Tu už odpoveď nie je celkom jednoznačná. Záleží totiž na tom, ako vážny je pacientov problém. A keďže v prípade pána Jána šlo o boľavé koleno, musel čakať dlhšie ako dlho. Podľa hovorkyne bratislavskej nemocnice „to môže byť aj niekoľko hodín, pretože sú tam aj prípady, ktoré idú o život, keď sekundy zohrávajú hlavnú úlohu a potom sa menej dôležité prípady odsúvajú ďalej.“

ISIFA

Súvisiace články