Boje povstalcov s vládnymi jednotkami v Južnom Sudáne majú už 272 obetí
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
JUBA / Počet obetí bojov v metropole Južného Sudánu Jube vzrástol na 272, z toho 33 je civilistov. Informovala o tom v nedeľu agentúra Reuters s odvolaním sa na vládny zdroj.
Strety medzi povstalcami a vládnymi jednotkami trvajú od štvrtka. V krajine rastú obavy, že sa môže znova rozhorieť občianska vojna ukončená vlani v auguste uzatvorením mierovej dohody.
"Nepretržité boje pokračujú asi od 08:25 v ťažkými zbraňami v okolí misie OSN," napísali zástupcovia mierovej misie OSN na Twitter. Podľa agentúry Reuters sa intenzívna streľba ozýva tiež v okrajových štvrtiach Gudele a Jebel, kde sú kasárne oddielov niekdajších povstalcov.
Podľa jedného zo svedkov, ktorého citovala na svojom webe televízia Al-Džazíra, boli pri bojoch v uliciach tanky, ozývala sa streľba a strieľalo sa aj z vrtuľníka.
Namiesto pokoja boje
Ostré strety v Jube vypukli v piatok, kedy sa v prezidentskom paláci stretli prezident Salva Kiir a viceprezident a bývalý vodca povstalcov Riek Machar. Cieľom stretnutia bolo upokojiť situáciu po štvrtkovej smrti piatich vojakov, ktorá bola podľa juhosudánskych vládnych zdrojov dôsledkom nedorozumenia. Ani jeden zo štátnikov pri piatkovej streľbe zranenia neutrpel.
Streľba v Jube pokračovala v piatok až do noci v okolí misie OSN, kde sa ukrylo najmenej tisíc civilistov. V areáli misie ich viacero ošetrili, pričom najmenej jeden človek zomrel. Niektoré medzinárodné organizácie, napríklad Medzinárodný menový fond, evakuovali svojich zamestnancov a ich rodiny do keňskej metropoly Nairbi.
Piate výročie vzniku štátu
Práve v sobotu sa pôvodne obyvatelia Južného Sudánu chystali oslavovať piate výročie vzniku ich štátu, ktorý vznikol rozdelením vtedy najväčšej africkej krajiny Sudánu. V decembri 2013 ale vypukla v Južnom Sudáne občianska vojna potom, čo prezident Kiir obvinil svojho bývalého viceprezidenta Machara z pokusu o prevrat. Ozbrojený konflikt mal aj etnické pozadie: za Kiiro stoja príslušníci jeho kmeňa Dink, Machara podporujú Nueri.
Tento rok v apríli sa Machar vrátil do metropoly Juby ako viceprezident v novej vláde národnej jednoty, ktorá vznikla na základe mierovej dohody z augusta 2015, ktorá mala vojnu v krajine ukončiť. Vojna si pritom vyžiadala vyše 300 000 obetí a vyše milióna ľudí vyhnala z domovov.
Boje povstalcov s vládnymi jednotkami v Južnom Sudáne majú už 272 obetí: