Svetu hrozí rozsiahla epidémia ďalšieho vírusu, varuje WHO
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Svetu hrozí rozsiahla epidémia ďalšieho vírusu. varuje WHO
BRATISLAVA / Svetová zdravotnícka organizácia bijú na poplach: Vírus chikungunya sa šíri alarmujúcou rýchlosťou a hrozí, že zasiahne miliardy ľudí. WHO preto naliehavo vyzýva na okamžité kroky na zabránenie rozsiahlej epidémii, ktorej sme boli svedkami pred dvomi desaťročiami.
Svet stojí na prahu potenciálnej zdravotnej krízy. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje pred hrozbou celosvetovej epidémie vírusu chikungunya, ktorý už teraz predstavuje riziko pre životy miliárd ľudí. Organizácia preto žiada okamžité opatrenia, aby sa predišlo scenáru z rokov 2004 a 2005, kedy sa vírus nekontrolovateľne rozšíril z Indického oceánu do celého sveta a nakazil takmer pol milióna osôb.
Neznáma hrozba: Chikungunya zasahuje čoraz viac krajín
"Chikungunya nie je bežne známa choroba, no už teraz je prítomná v 119 krajinách, čo znamená ohrozenie pre 5,6 miliardy ľudí," upozornila Diana Rojasová Álvarezová z WHO. Pripomenula, že situácia sa nápadne podobá na alarmujúce signály pred dvadsiatimi rokmi. "Od začiatku roka 2025 hlásia rozsiahle epidémie Réunion, Mayotte a Maurícius. Podľa odhadov sa na Réunione už nakazila tretina populácie," dodala na tlačovej konferencii v Ženeve.
Podobnosť s dengue a Zika komplikuje diagnostiku
Diagnostiku ochorenia komplikuje podobnosť príznakov s horúčkou dengue a vírusom Zika. Vírus sa v súčasnosti šíri aj do ďalších oblastí, ako sú Madagaskar, Somálsko a Keňa, pričom epidémie sa objavujú aj v južnej Ázii. V Európe boli zaznamenané prípady zavlečené z ostrovov Indického oceánu, zatiaľ čo lokálny prenos bol potvrdený vo Francúzsku a podozrivé prípady sa objavili aj v Taliansku.
Urgentná výzva WHO: Zabránime opakovaniu histórie
"Vzhľadom na to, že sme podobné vzorce šírenia zaznamenali už počas epidémie v roku 2004, WHO vyzýva na urgentné opatrenia, aby sa história neopakovala," zdôraznila Rojasová Álvarezová. Aj napriek tomu, že miera úmrtnosti je relatívne nízka (menej ako 1%), pri miliónoch prípadov môže dôjsť k tisíckam obetí. "Vydávame včasné varovanie, aby sa krajiny mohli pripraviť, včas odhaliť prípady a posilniť kapacity na zabránenie rozsiahlym epidémiám."
Ako sa chrániť pred chikungunyou?
Vírus chikungunya prenášajú samičky komárov, predovšetkým Aedes aegypti a Aedes albopictus (tigrí komár), ktorých výskyt sa v dôsledku klimatických zmien rozširuje aj do severnejších oblastí. WHO preto odporúča:
Používať repelenty proti komárom.
Nenechávať vodu v otvorených nádobách, ako sú vedrá alebo sudy, kde sa komáre môžu rozmnožovať.
Pozrite si archívnu reportáž z minulého roka o západonílskom víruse, ktorý sa vyskytol aj na Slovensku: