Slovenskí géniovia žiarili na Matematickej olympiáde. Z Austrálie si priniesli zlato aj bronz
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
QUEENSLAND / Patria medzi najlepších na svete a už teraz to dokazujú aj na medzinárodných súťažiach. Zoznámte sa so slovenskými medailistami Matematickej olympiády, ktorá sa uskutočnila na slnečnom pobreží Austrálie. Pri ich úžasnom úspechu bol aj reportér TV JOJ Rasťo Striško.
Mladá slečna s kučeravými vlasmi sa volá Lucia Chladná. Za 21 bodov, ktoré získala zo šiestich náročných úloh, si odniesla bronzovú medailu. „Tých šesť ľudí, ktorí môžu za každú krajinu súťažiť — napríklad v takej Číne, kde žije miliarda obyvateľov — to je naozaj boj. Každý, kto je tu, je v podstate najlepší z najlepších,“ hovorí Lucia.
Olympiáda má prísne pravidlá, potvrdzuje Richard, ktorý získal čestné uznanie za svoj výkon. So svojimi učiteľmi sa počas súťažných dní nesmú stretávať.
„Jediné, čo máme dovolené, je ísť na záchod — a aj to len vtedy, keď zdvihneme kartičku a dostaneme povolenie,“ vysvetlil Richard. Aj preto sme nemohli súťažiacich pri riešení úloh nakrúcať kamerou.
Čo je pri príprave najťažšie?
„Podľa mňa je najnáročnejšie vybrať správny tím — vedieť, kto má na to ísť. A aj pre samotných študentov je to výzva,“ myslí si pedagóg a bývalý medailista Martin Vodička.
Jednu zo štyroch bronzových medailí pre Slovensko získal aj ďalší Richard — výnimočný aj tým, že ako jediný si musel svoj austrálsky pobyt skrátiť.
„Tímy na tieto olympiády sa vyberajú cez postupové kolá,“ vysvetľuje Richard. „Mne sa podarilo kvalifikovať na dve, tak idem na obe.“
K štyrom bronzovým medailám pridal tú najcennejšiu — zlatú — Matej Bachniček. V poradí už druhú. „Zadania sa často ťažko vysvetľujú. Väčšinou, keď to nevymyslíš za tie štyri a pol hodiny, tak by si na to asi neprišiel vôbec,“ tvrdí Matej.
Sú tie úlohy naozaj také náročné?
Aby sme si ich vedeli lepšie predstaviť, oslovili sme manažéra súťaže. Ten potvrdil, že úlohy sú natoľko ťažké, že odmenu si zaslúži každý, kto správne vyrieši aspoň jednu. „Prezradím ti jednu úlohu. Hrávate na Slovensku bowling? V Amerike staviame desať kužeľov do trojuholníka. Jednoduchšia verzia otázky teda znie: vidíš všetkých desať kužeľov — je možné nakresliť štyri čiary tak, aby prechádzali stredom každého jedného kužeľa?“ vysvetlil matematik Po Shen Loh.
Slovensko sa v konkurencii 110 krajín umiestnilo na 38. mieste. Slovenskí, ale aj českí študenti sa Matematickej olympiády zúčastňujú od jej vzniku. Tí slovenskí pricestovali do Austrálie už po druhý raz.