Zatiahnuté
26°
Bratislava
Hana, Anna
26.7.2025
Poistili ste si bicykel? Môže vás prekvapiť, čo vám poisťovňa nepreplatí
Zdielať na
Klaudia Malovcová
Klaudia Malovcová
redakcia/DOD
redakcia/DOD
Slovensko - aktuality

Poistili ste si bicykel? Môže vás prekvapiť, čo vám poisťovňa nepreplatí

SLOVENSKO / Bicykel nie je len športový doplnok, ale často aj dopravný prostriedok či investícia za tisíce eur. Ak vám ho niekto ukradne a nemáte poistenie - máte smolu. Poisťovne ponúkajú viaceré možnosti - nie každá však musí byť prš vás automaticky výhodná.

Krádeže bicyklov

Cyklistická sezóna je v plnom prúde a s ňou bohužiaľ, aj krádeže. Dobrý zámok a správne poistenie vám dokážu ušetriť stovky až tisíce eur. "Záleží na poistných podmienkach. Ak je limit pre krádež bicykla dostatočný, môžem od poisťovne dostať aj 100 percent," uviedol finančný expert OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

"Krádeže bicyklov a e-bicyklov patria dlhodobo medzi častú majetkovú kriminalitu. Krádeže sa najčastejšie vyskytujú vo väčších mestách a rozšírené sú najmä na verejných priestranstvách," informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Slovenskej republiky Roman Hájek.

Poistenie

Bicykel môžete poistiť dvomi základnými spôsobmi, a to buď ako súčasť poistenia domácnosti, alebo prostredníctvom špecializovaného poistenia, ktoré ochráni voči krádeži, vandalizmu, ale aj pred prírodným živlom.

"Treba však upozorniť na to, že ak mám drahší bicykel a mám poistnú sumu poistenia domácnosti len na zopár tisíc eur, poisťovňa môže stanoviť, že pri krádeži môžem dostať len 30 percent z tejto sumy. To nemusí stačiť na drahý bicykel," pokračoval Búlik.

Čo sa týka špecializovaného poistenia - to zahŕňa aj asistenčné služby. Znamená to, že v prípade krádeže alebo napríklad aj dopravnej nehody vás poisťovňa odvezie domov alebo pošle technika. Dôležité je, v prípade preplatenia škôd, aj to, kde bicykel uchovávate. V byte je podľa Mariána Búlika krytie najvyššie. Ak ho však necháte v pivnici alebo na chodbe, a teda celkovo v spoločných priestoroch, výška poistného plnenia môže klesnúť na pár stoviek eur alebo dokonca aj na nulu.

"Odporúčame zaregistrovať sa v tzv. centrálnom registri bicyklov. Získate tak QR kód, ktorý si viete nalepiť na svoj bike. Ak potom náhodný okoloidúci uvidí takýto bicykel bez majiteľa nablízku, vie si QR kód naskenovať a získať informáciu, či tento bicykel nie je nahlásený ako ukradnutý," dodal Búlik.

"Polícia odporúča bicykle vždy dôkladne uzamknúť kvalitným zámkom, ktorý je pevne pripevnený o stabilnú konštrukciu. Odporúčame tiež poznačiť si výrobné číslo bicykla, zvážiť použitie GPS lokátora a ponechať bicykel v dosahu bezpečnostných kamier," uzavrel Hájek.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy