Európska komisia odporučila predĺženie kontrol vnútri Schengenu

04.05.2016 14:38 Noviny.sk Zahraničie

Európska komisia odporučila predĺženie kontrol vnútri Schengenu

BRUSEL / Európska komisia v stredu v rámci schengenského priestoru bez vnútorných hraničných kontrol odporučila až šesťmesačné predĺženie kontrol na hraniciach piatich krajín Európskej únie pre reguláciu migračných tokov. Návrh, ktorý musí schváliť najbližší summit Európskej únie, sa týka Nemecka, Rakúska, Švédska, Dánska a pridruženého Nórska, ktoré už tieto opatrenia uplatňujú.

Komisia dospela k tomuto odporúčaniu na základe zistenia, že sa Grécko, ktoré slúžilo od vlaňajšieho leta ako vstupná brána pre blízkovýchodných utečencov smerujúcich do Európy cez Turecko, zatiaľ v stanovenej trojmesačnej lehote nezbavilo všetkých závažných nedostatkov v kontrole vonkajších hraníc Únie.

Komisia upozornila, že to ale neznamená návrh na vylúčenie Grécka zo schengenského priestory, teda na zavedenie letištných či prístavných kontrol pohybu medzi Gréckom a zvyškom krajín systému.

Výnimkou je Francúzsko

Dnešné odporúčanie sa netýka hraničných kontrol zavedených Francúzskom, zavedených v decembri po novembrových teroristických útokoch v Paríži. Táto otázka sa musí podľa Komisie riešiť vzhľadom na povahu opatrení zvlášť, rovnako ako problematika rakúskej kontroly hranice s Talianskom, ktoré nesúvisí s prílivom utečencov z Grécka, ale z Afriky.

Ostrov Lesbos túži po turistoch. Plány im ale kazia utečenci. Cestovný ruch tak takmer skolaboval, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny