Európska komisia odporučila predĺženie kontrol vnútri Schengenu

04.05.2016 14:38 Noviny.sk Zahraničie

Európska komisia odporučila predĺženie kontrol vnútri Schengenu

BRUSEL / Európska komisia v stredu v rámci schengenského priestoru bez vnútorných hraničných kontrol odporučila až šesťmesačné predĺženie kontrol na hraniciach piatich krajín Európskej únie pre reguláciu migračných tokov. Návrh, ktorý musí schváliť najbližší summit Európskej únie, sa týka Nemecka, Rakúska, Švédska, Dánska a pridruženého Nórska, ktoré už tieto opatrenia uplatňujú.

Komisia dospela k tomuto odporúčaniu na základe zistenia, že sa Grécko, ktoré slúžilo od vlaňajšieho leta ako vstupná brána pre blízkovýchodných utečencov smerujúcich do Európy cez Turecko, zatiaľ v stanovenej trojmesačnej lehote nezbavilo všetkých závažných nedostatkov v kontrole vonkajších hraníc Únie.

Komisia upozornila, že to ale neznamená návrh na vylúčenie Grécka zo schengenského priestory, teda na zavedenie letištných či prístavných kontrol pohybu medzi Gréckom a zvyškom krajín systému.

Výnimkou je Francúzsko

Dnešné odporúčanie sa netýka hraničných kontrol zavedených Francúzskom, zavedených v decembri po novembrových teroristických útokoch v Paríži. Táto otázka sa musí podľa Komisie riešiť vzhľadom na povahu opatrení zvlášť, rovnako ako problematika rakúskej kontroly hranice s Talianskom, ktoré nesúvisí s prílivom utečencov z Grécka, ale z Afriky.

Ostrov Lesbos túži po turistoch. Plány im ale kazia utečenci. Cestovný ruch tak takmer skolaboval, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:35 Súdna sieň
10:40 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
12:00 NOVINY O 12:00
10:00 DVOJIČKY
10:40 DVOJIČKY
11:35 Áno, šéfe USA III.
10:00 Prvé oddelenie II.
10:50 Nákupné maniačky
12:00 UHÁDNI MÔJ VEK
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:50 Okido I.
10:55 Jahôdka a jej kamaráti I.
09:35 Hluboká voda
11:30 Skoro dospělá
13:10 Rivalky na hrazdě