Štyri lode s utečencami sa prevrátili v Stredozemnom mori, hľadajú stovky ľudí

18.04.2016 14:08 Noviny.sk Zahraničie

Štyri lode s utečencami sa prevrátili v Stredozemnom mori, hľadajú stovky ľudí

RÍM / Po potopení štyroch lodí s migrantmi, ktoré smerovali z Egypta do Talianska, sa v Stredozemnom mori najskôr utopili stovky ľudí. Správy o tragickej havárii potvrdili talianske úrady, ministerstvo zahraničných vecí ale zatiaľ počet obetí neuviedlo.

Agentúra ANSA s odkazom na informácie zverejnené arabským vysielaním stanice BBC pôvodne informovala o tom, že pátrajú po asi 400 utečencoch najmä zo Somálska, Etiópie a Eritrey.

Informácie o havárii ako prvý oznámil BBC somálsky veľvyslanec v Egypte. Podľa neho sa zatiaľ podarilo zachrániť len asi tri desiatky ľudí, ktorí na lodiach mierili do Talianska.

Ďalšia tragédia

Prvé oficiálne potvrdenie o nehode prišlo od talianskeho prezidenta Sergia Matarelliho, ktorý pri prejave pri príležitosti zverejnenia nominácii na talianske filmové ceny hovoril "o ďalšej tragédii v Stredozemnom mori, pri ktorej podľa všetkého zomrelo niekoľko stoviek ľudí".

Zdroj: SITA

Správy o veľkom počte mŕtvych potvrdil v Luxembursku aj taliansky minister zahraničných vecí Paolo Gentiloni. "Je isté, že tu presne po roku máme opäť tragédiu v Stredozemnom mori," povedal šéf diplomacie s odkazom na nehodu z apríla 2015, pri ktorej pri líbyjskom pobreží zomrelo pravdepodobne vyše 800 ľudí.

Ďalšia záchrana

Agentúra ANSA informovala aj o ďalšej záchrannej operácii, ktorá sa odohrala v nedeľu neskoro večer. Súkromná záchranná loď Aquarius pod vedením talianskej pobrežnej stráže priplávala vo vzdialenosti asi 30 kilometrov od líbyjského pobrežia na pomoc ľuďom v člen, ktorý smeroval tiež do Talianska. Do bezpečia previezla 108 ľudí vrátane piatich žien. Na palube člnu ale objavila šesť mŕtvych tiel. Ďalších 21 ľudí hľadajú.

Zdroj: SITA

Európa sa obáva, že pre situáciu v Grécku, kde po uzatvorení hraníc balkánskych štátov uviazlo asi 50 000 utečencov, budú teraz migranti znovu častejšie využívať iné trasy vedúce k európskym brehom. Najviac cestu z Egypta a Líbye do Talianska. Tamojšia pobrežná stráž v minulom týždni v Stredozemnom mori zachránila vyše 2 000 utečencov.

Napätie stúpa aj v samotných táboroch, v Paríži sa migranti pustili do seba navzájom:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:55 Krimi
07:25 Noviny TV JOJ
08:15 Labková patrola III.
07:15 Kutyil s.r.o.
08:20 Miláčikovo
09:20 Na chalupe
06:55 Rodinné záležitosti
08:30 Prvé oddelenie
08:55 Prvé oddelenie
06:55 Matematické príšerky I.
07:20 Krtko
07:55 Malí fidlikanti
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem