Na grécko-macedónskej hranici vznikla škola pre detských utečencov

15.04.2016 10:07 Noviny.sk Zahraničie

Na grécko-macedónskej hranici vznikla škola pre detských utečencov

IDOMENI / V improvizovanom utečeneckom tábore Idomeni na grécko-macedónskej hranici vznikla stanová škola pre detských utečencov, ktorí sa učia napríklad po anglicky a nemecky. Okrem dobrovoľníkov z európskych krajín sa do výučby zapojili aj niektorí utečenci, informoval grécky server Iefimerida.

Veľký stan postavený dobrovoľníkmi z viacerých európskych krajín, v ktorom sa vedie výučba detí z miestneho tábora, nesie hrdé označenie Idomenské kultúrne centrum.

Kým najrozšírenejšie európske jazyky, ktoré sa môžu hodiť deťom i dospelým v ich budúcom bydlisku, vyučujú prevažne dobrovoľníci, niektorí utečenci pomáhajú tiež s výučbou matematiky či fyziky. Ako je uvedené na dennom rozvrhu hodín, o 09:00 sa podávajú raňajky a potom nasleduje matematika a jazykové lekcie.

Nikdy nechodili do školy

"Je to samozrejme nesmierne ťažké, pretože mnohé z detí ani nepoznajú pravopis materinského jazyka, pretože kvôli vojnám nikdy nechodili do školy. A to hovoríme o deťoch, ktoré majú 11 alebo 12 rokov," hovorí agentúre APE-MPE Daniel, jeden z dobrovoľníkov, ktorý sa pri tabuli snaží naučiť utečenecké deti jednoduché vety v angličtine.

Preto sa mnoho deti súbežne učí písať na papier tiež arabské znaky, aby získali vôbec povedomie o písaní ako takom.

Potrebujeme všetko

"Ide im to ťažko, ale snažia sa," usmieva sa sýrsky učiteľ, ktorý býva v tábore už cez dvadsať dní a sníva o tom, že sa dostane do Anglicka alebo inej anglicky hovoriacej krajiny.

Školský rozvrh je veľmi pestrý. Jeho súčasťou sú pesničky v rôznych jazykoch, vzdelávacie hry a samozrejme maľovanie, pretože dochádzka musí deti tiež baviť a úspešne zaháňať nudu.

Výučba už prebieha skoro týždeň a každý deň sa počet záujemcov o školu zvyšuje. To kladie nároky na množstvo vzdelávacích potrieb, ktorých je nedostatok. "Potrebujeme všetko, učiteľov i knihy v arabčine," podotýka Daniel, zatiaľ čo deťom rozdáva ceruzky a papier.

V tábore Idomeni bol pred nedávnom redaktor televízie JOJ Rasťo Striško, pozrite si jeho reportáž:

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:00 Nová záhrada
10:55 Nezvyčajné domovy
12:15 Profesionáli VII.
09:45 Panelák IX.
11:05 Nákupné maniačky
12:30 Záchranári
10:30 Okido I.
10:45 Pat a Mat
10:55 Zabi nudu! II.
08:45 Jak změřit svět
10:55 Je prostě báječná
12:40 Kursk