Počet migrantov prichádzajúcich do Grécka klesá, hliadky monitorujú more

Počet migrantov prichádzajúcich do Grécka klesá, hliadky monitorujú more

LESBOS / Z Turecka do Grécka prišlo v utorok len 80 migrantov. Cez víkend na grécke ostrovy priplávalo okolo tristo ľudí. Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov ešte v marci smerovalo do Grécka cez Egejské more asi 900 migrantov denne. V prvých desiatich aprílových dňoch ich bolo denne okolo 170.

Na mori medzi Tureckom a gréckymi ostrovmi sú okrem lodí z migrantami aj lode humanitárnych organizácií, ktoré sa niekoľko mesiacov snažia pomôcť migrantom.

Člny s utečencami, ktoré prichádzajú z Turecka, skončia svoju púť v malej rybárskej osade na ostrove Lesbos, Skala Skamias.

Morskú hladinu vo dne v noci monitoruje europolícia. Sú vybavení špeciálnou technikou na nočné videnie.

Podľa reportéra Rasťa Striška ani na svitaní nepriplávali na pláže osady žiadne gumené člny s utečencami. "Dedina sa prebudila do pokojného rána," opisuje situáciu Striško.

Pokojná situácia

Ráno sa do miestneho prístavu vrátili aj člny nemeckej humanitárnej organizácie Sea Watch. "Na teraz je situácia pokojná, po dohode s Tureckom je hranica blokovaná políciou. Hliadkujú grécke aj turecké pobrežné stráže, aj vojenské námorníctvo," opísala Giorgia Linardi z nemeckého záchranného tímu Sea Watch.

Nemecký tím vzápätí vystriedal holandský tím, ktorý má dvoch členov. Jespera a Petra. Štáb Rasťa Striška sa s nimi vydal na more. "Europolicajti tu sú a to je dobre, ale prevádzači stále budú chcieť ľudí dostať na Lesbos, a do krajín Európskej únie. A my tu pre pomoc ľuďom musíme ostať taktiež," hovorí člen holandského tímu Boat Refugee Foundation Jesper Den Hartoh. 

Spolu so svojim kolegom Petrom pozorne monitorujú hranice. "Nemyslím si, že hoci teraz nikoho nenachádzame, pašeráci ľuďom člny nepripravujú. Začnú ich voziť za tmavých nocí. Sami vidíte, že tie hliadky polície sú ľahko rozpoznateľné. Určite nájdu miesta cez ktoré prekĺznu," hovorí kapitán lode Peter Schot.

Dohoda s Tureckom

Od 20. marca platí dohoda medzi Európskou úniou a Ankarou. Všetci utečenci, ktorí sa do Grécka dostali z tureckého územia po tomto dátume, budú v prípade, že nepodajú žiadosť o azyl alebo ich žiadosť bude zamietnutá, vrátení do Turecka. Minulý týždeň takto vrátili 325 utečencov z ostrovov Lesbos a Chios. 

Na Lesbose nakrúcali Rasťo Striško a Tomáš Szabo, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Prvé oddelenie II.
08:55 Súdna sieň
07:55 Panelák VII.
09:05 Simpsonovci XXIII.
09:35 Simpsonovci XXIII.
07:45 OCHRANCOVIA
08:40 OCHRANCOVIA
09:45 Prvé oddelenie II.
07:50 Sníček
08:05 Okido I.
08:15 Viking Vicky
06:40 Nádech pro lásku
08:45 Holka k sežrání
10:30 Tygr a sníh