Merkelová mieri do utečeneckého tábora v Turecku, skontroluje migrantov

23.04.2016 08:58 Noviny.sk Zahraničie
Merkelová mieri do utečeneckého tábora v Turecku, skontroluje migrantov Zdroj: SITA
ANKARA / Nemecká kancelárka Angela Merkelová, predseda Európskej rady Donald Tusk a podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v sobotu navštívia turecký Gaziantep, kde posúdia situáciu sýrskych utečencov žijúcich na hranici so svojou vlasťou. Stretnúť sa majú s tureckým premiérom Ahmet Davutogluem.

Predstavitelia Nemecka a Európskej únie chcú na mieste posúdiť realizáciu marcovej dohody medzi Bruselom a Ankarou o zastavení migračnej krízy, ktorá od minulého leta vyústila v príliv viac ako milióna utečencov do Európy.

Jednou z častí dohody je aj finančná pomoc Európskej únie, z ktorej má byť okrem iného aj financovanie pobytu utečencov v utečeneckých táboroch na juhovýchode Turecka. Tento pobyt má byť pre utečencov natoľko znesiteľný, aby nepociťovali potrebu sťahovať sa ďalej do Európy.

Prevádzači

Tok utečencov do susedného Grécka sa v posledných týždňoch prudko znížil potom, čo Atény na základe migračnej dohody s Ankarou začali nových utečencov vracať do Turecka.

Napriek tomu príliv imigrantov mieriacich na grécke ostrovy cez turecké územie úplne neprestal, čo sa ďalej kladie za vinu najmä aktivite prevádzačov, ktorí utečencov k ceste povzbudzujú a z ich prepravy majú zisk.

Nebezpečné miesto

Oznámenie o návšteve prichádza v čase otázok ohľadom zákonnosti predmetnej dohody medzi EÚ a Tureckom, na základe ktorej sú migranti, ktorí nedostanú v Grécku azyl, deportovaní späť do Turecka. Podľa ľudskoprávnych skupín však Turecko nie je bezpečným miestom pre týchto ľudí.

Tureckí činitelia varovali, že dohoda by mohla padnúť, ak nebudú splnené požiadavky na bezvízové cestovanie občanov Turecka do EÚ. Merkelová, ktorá čelí vo svojej vlasti tlaku pre jej migračnú politiku, obhajuje inkriminovanú dohodu s Tureckom napriek kritike od niektorých európskych partnerov.

Zdroj: noviny.sk, sita, čtk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

15:55 Súdna sieň
17:25 Noviny
17:50 Bez servítky
16:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:30 Kosti IV.
18:30 Kosti IV.
15:55 Stratené duše II.
17:00 Záchranári
17:50 Súdna sieň
16:45 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
17:00 Rybičky Flip a Flap
17:05 Rapotáčik 3
16:35 Henry ze zkumavky
18:20 Pozdravy ze spermabanky
20:15 Já nebo nikdo