Islamský štát vyzval svojich stúpencov, aby spáchali atentáty v Nemecku

31.03.2016 16:36 Noviny.sk Zahraničie

Islamský štát vyzval svojich stúpencov, aby spáchali atentáty v Nemecku

BERLÍN / Radikálna organizácia Islamský štát na internete zverejnila obrázky, na ktorých vyzýva svojich stúpencov v Nemecku, aby spáchali teroristické útoky podobné tým z Bruselu. S odvolaním na spravodajskú skupinu SITE zameranú na terorizmus o tom informovali nemecké médiá.

Za hlavné terče označili radikáli úrad kancelárky Angely Merkel a medzinárodné letisko medzi Kolínom nad Rýnom a Bonnom. Úrady pôvod informácií z internetu preverujú.

"To, čo zvládli bratia v Belgicku, zvládneš tiež," píše sa na jednej z grafík, ktorá znázorňuje letisko na západe Nemecka. Ďalšia ukazuje budovu kancelárky v centre Berlína v plameňoch. "Nemecko je bojisko," znie sprievodný nápis. Ďalšia fotomontáž znázorňuje nemeckú stíhačku so zakrvavenými tvárami ženy a niekoľkých detí v pozadí. "Chceš ďalej trúchliť alebo budeš konečne konať?," píše sa na obrázku.

Podľa SITE sa na Twitteri objavilo päť podobných fotomontáží, ktoré nesú logo agentúry Furat Media napojenej na radikálov z Islamského štátu.

Spolkový kriminálny úrad zatiaľ grafiky preveruje. "Je jasné, že Nemecko je v hľadáčiku medzinárodného terorizmu a atentáty sú možné," uviedla hovorkyňa úradu. Na aktuálnom stupni ohrozenia ale nové obrázky nič nemenia.

Šéf Spolkového kriminálneho úradu Holger Münch po atentátoch v Bruseli, ktoré si vyžiadali životy 32 ľudí, upozornil na to, že Islamský štát sa bude vzhľadom na porážky v Sýrii a Iraku snažiť vylepšiť svoj obraz "spektakulárnymi" atentátmi v Európe. 

Nemecko sa pripojilo ku koalícii bojujúcej proti Islamskému štátu na Blízkom východe po teroristických útokoch z 13. novembra v Paríži, pri ktorých zahynulo 130 ľudí.

Aj Salah Abdeslam bol ešte niekoľko mesiacov len obyčajným mladým mužom, ktorý chodil do barov a zabával sa s priateľmi. Potom sa náhle zmenil. Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
12:30 Top Star
10:55 Nezvyčajné domovy
12:15 Profesionáli VII.
12:55 Naši I.
11:05 Nákupné maniačky
12:30 Záchranári
13:10 Prvé oddelenie
11:00 Tom a Lili
11:15 Arthur a Minimojovia
11:40 Matematické príšerky I.
10:55 Je prostě báječná
12:40 Kursk
14:50 Fukušima