Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Mladí Arabi z Bruselu dostali SMS, aby bojovali proti Západu
Zdielať na

Mladí Arabi z Bruselu dostali SMS, aby bojovali proti Západu

BRUSEL / Stovky mladých mužov arabského pôvodu žijúcich v problematickej bruselskej štvrti Molenbeek dostali počas uplynulého víkendu SMS správy s výzvou, aby bojovali proti Západniarom. Informoval o tom spravodajský portál EUobserver a weby viacerých belgických denníkov.

Správy prišli z telefónneho čísla s predplatenou SIM kartou, takže nie je možné zistiť ich odosielateľa.

O kauze prostredníctvom svojho konta na sieti Twitter informoval aj poslanec bruselského zastupiteľstva Jamal Ikazban, ktorý na propagandistickú SMS upozornil v pondelok federálnu políciu i ministra vnútra Jana Jambona.

Boj proti Západu

Podľa Ikazbana "treba konať a dosiahnuť, aby títo verbovači nemohli škodiť". "Sú to predátori a naša mládež je ich korisťou," uviedol poslanec.

Autori SMS konajú podobne "ako díleri drog pred bránami škôl. Treba ich dostať z ulíc," povedal.

Ikazban na svojom konte zverejnil aj fotografiu SMS, v ktorej sa píše: "Bratia moji, prečo sa nepridať k nám v boji proti Západniarom? Rozhodujte sa vo svojom živote správne!"

Liaheň teroristov

Dva atentáty, ktoré Brusel zažil presne pred týždňom, si vyžiadali 35 obetí na životoch a viac ako 340 zranených. K zodpovednosti za ne sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát.

Práve vo štvrti Molenbeek sa niekoľko dní pred tým uskutočnila rozsiahla policajná razia, počas ktorej bol po štyroch mesiacoch na úteku zadržaný Salah Abdeslam - jediný žijúci podozrivý zo spáchania atentátov z 13. novembra 2015 v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis. V Molenbeeku žili traja zo siedmich samovražedných atentátnikov z Paríža.

Aj Salah Abdeslam bol ešte niekoľko mesiacov len obyčajným mladým mužom, ktorý chodil do barov a zabával sa s priateľmi. Potom sa náhle zmenil. Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy