Zatiahnuté
Bratislava
Emil
31.1.2023
Európa hlási rekord, v októbri dorazilo vyše 218 000 migrantov
Zdielať na
Zahraničie

Európa hlási rekord, v októbri dorazilo vyše 218 000 migrantov

ŽENEVA / V októbri dorazilo cez Stredozemné more do Európy rekordných viac než 218 000 migrantov. Uviedol to úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov.

Agentúra AFP upozornila, že októbrový počet migrantov - 218 394 - je vyšší než celkové množstvo utečencov za celý minulý rok. Najviac ľudí, viac ako 190 000, priplávalo do Grécka.

Tamojšia pobrežná stráž v pondelok oznámila ďalšiu nehodu jedného z člnov s utečencami, pri ktorej zahynuli najmenej štyria ľudia.

Stále viac

Migrantov teraz na najobľúbenejšej trase z Turecka cez Egejské more do Grécka pribúda napriek nepriaznivému počasiu. Napríklad v júli na grécke ostrovy dorazilo štyrikrát menej ľudí.

SITA

Pre zhoršené podmienky na mori pribúda aj tragických nehôd: najnovšia sa v pondelok stala pri ostrove Farmakonisi, kde zomreli najmenej štyria ľudia. Ďalších šesť osôb je nezvestných. V nedeľu sa potopila loď s utečencami pri ostrove Samos. Zomrelo 11 ľudí vrátane šiestich detí.

Balkánska trasa

Väčšina migrantov pokračuje z Grécka po takzvanej balkánskej trase cez Srbsko, Chorvátsko a Slovinsko ďalej do Rakúska a Nemecka. Slovinská polícia uviedla, že v nedeľu do krajiny z Chorvátska dorazilo viac než 7 600 ľudí. V noci z nedele na pondelok a v pondelok ráno pribudlo ďalších 2 130 migrantov.

SITA

Od 17. októbra, kedy sa Slovinsko po uzavretí chorvátsko.maďarských hraníc stalo pre migrantov tranzitnou krajinou na ceste do západnej Európy, už cez slovinské územie prešlo 126 270 ľudí, uviedla agentúra APA.

SITA

Susedné Chorvátsko začali migranti využívať ako tranzitnú krajinu ešte v septembri, po tom, čo Maďarsko uzavrelo hranice so Srbskom. Za ten čas krajinou prešlo 302 400 migrantov, uviedlo chorvátske ministerstvo vnútra.

SITA

Pozrite sa, kadiaľ migranti do Európy prichádzajú:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie