Zatiahnuté
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Slováci ponúkajú pomoc krajinám s utečencami, nie všade sú ale vítaní
Zdielať na

Slováci ponúkajú pomoc krajinám s utečencami, nie všade sú ale vítaní

BRATISLAVA/ZÁHREB/ĽUBĽANA / V krajinách, ktoré najviac postihla utečenecká kríza, je pomoc zo strany slovenských dobrovoľníkov často potrebná. Paradoxne sa stáva aj to, že štát, ktorý o pomoc požiada, nakoniec lekárom a záchranárom nepovolí vykonávať činnosť.

Slovenskí záchranári v Srbsku a Macedónsku zistili, že svoju pomoc poskytnúť nemôžu, hoci ich cesta bola naplánovaná a na príslušných úradoch v predstihu vybavená.

"Macedónsko, Srbsko ako krajiny, ktoré nie sú členskými štátmi Európskej únie, majú pomerne komplikovaný systém schvaľovania pôsobenie cudzích humanitárnych síl na svojom území. A to veľmi sťažuje operáciu," vysvetľuje Vladimír Krčméry z Vysokej školy sv. Alžbety.

Viacero povolení

Slováci potrebujú hneď niekoľko povolení - na pohyb v hraničnom pásme, legálne pôsobenie, poskytovanie lekárskej starostlivosti.

"Napríklad v Chorvátsku a Slovinsku, v rámci Únie, získame dočasnú licenciu v priebehu 12 hodín," dodáva Krčméry.

SITA

U nečlenských krajín trvá vybavenie aj niekoľko dní. Nie vždy zaberá pomoc slovenskej ambasády či ministerstva zahraničných vecí.

"Na mieste nám povedali, že nám nič nedajú. Aj napriek tomu, že deň predtým tam bolo jedno úmrtie a dva pôrody v poli bez asistencie," hovorí koordinátor dobrovoľníckej pomoci Marek Kapusta.

Jasný postup

Slovensko má jasný postup v prípade, že by sa pre utečeneckú krízu dostalo do podobnej situácie ako Balkán a požiadalo by o pomoc záchranárov a lekárov z ďalších krajín Únie.

"Prichádzajú na naše územie, kde sú koordinovaní. Treba dodať, že je dobré, keď prídu k nám alebo my ich vysielame von, aby vedela daná krajina, kto k nim príde, ako príde, aby mohla byť súčinná s tými zložkami, ktoré sú domáce tak, aby nevzniklo viac škody ako úžitku," vysvetľuje hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

SITA

V prípade Srbska a Macedónska ale pokus o súčinnosť zlyhal. Srbsko, ktoré najprv o pomoc žiadalo, si to nakoniec rozmyslelo.

"Ja mám pocit, že pod tou pomocou myslia to, že pošlite nám peniaze, my sa s tým nejako vysporiadame. Nemyslím si, že je to ten správny prístup," dodáva Kapusta.

Pomoc v Slovinsku

Slovenskí lekári a záchranári aktuálne pomáhajú v Slovinsku, kde domáci zvažujú o zriadení poľnej nemocnice.

"V Slovinsku bol nárazový problém, ktorý sa v podstate už vyriešil alebo je to veľkej miery zvládnutý, ale Balkán čakajú ďaleko vážnejšie problémy a dlhodobé," dodáva.

Slovenskí záchranári a lekári nie sú v každej krajine vítaní, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy