Zatiahnuté, dážď
10°
Bratislava
Cyprián
27.9.2022
Český lekár bez hraníc: Islamisti sú zdvorilí. Hrôza ide z detských vojakov
Zdielať na
Zahraničie

Český lekár bez hraníc: Islamisti sú zdvorilí. Hrôza ide z detských vojakov

DAMASK / V Sýrii jednal s radikálmi z Islamského štátu či organizácie an-Nusrá. Najväčšie obavy o život mal ale pri stretnutí s detskými vojakmi v Sudáne. S dospelými sa vyjednávať dá, ale deti majú iné uvažovanie, povedal pre iDnes.cz koordinátor misie humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc Ondřej Horváth.

Stalo sa to už pred rokmi, tú chvíľu si ale pamätá dodnes veľmi živo. Spoločne s kolegami išiel dohodnúť rozšírenie humanitárnych projektov do oblasti, kde Lekári bez hraníc v Sudáne ešte nepôsobili.

Strach z detí

Jeden z úsekov cesty kontrolovala miestna vojenská frakcia, ktorá na kontrolných stanoviskách rozostavila ozbrojené deti.

"Na tých 11- až 14-ročných deťoch vidíte, že ich uvažovanie je iné. Z tohto išiel strach. Našťastie sa to s nimi podarilo dohodnúť a vysvetliť, o čo nám ide. A oni tú spúšť nestlačili," popísal Horváth pre portál iDnes.cz moment, kedy mu išlo o život.

Horváth má za sebou okrem Sudánu humanitárne misie v Keni, Barme, Pakistane, Somálsku či ebolou postihnutej Libérii. Na začiatku roku 2014 strávil tri mesiace v Sýrii.

reprofoto: iDnes.cz

"Nebolo veľmi jednoduché sa v tamojšej situácii orientovať, pretože vtedy dochádzalo k množstvu bitiek a potýčok. Aj napriek tomu sme boli v obmedzenej miere schopní cestovať, vyhľadávať osamotené lekárske zariadenia a dohovárať dodávky lekárskeho materiálu," popísal Horváth.

Stretnutie s džihádistami

V Sýrii vyjednával aj s predstaviteľmi teroristických organizácií ako je Islamský štát, organizácia an-Nusrá či Ahrar aš-Sám. Pri stretnutiach s radikálmi mu podľa jeho slov nešlo o život.

Dospelí ľudia vo vojnových konfliktoch si podľa neho viac uvedomujú význam lekárskej starostlivosti a možno preto sa s nimi dokážu humanitárni pracovníci dohodnúť aj keď pochádzajú z iného kultúrneho prostredia.

"Život bojovníka je jednoduchší keď viete, že v okolí je zariadenie, kde jeho príbuzní môžu získať starostlivosť," tvrdí Horváth v rozhovore pre iDnes.cz.

"Tí ľudia, s ktorými som sa stretol, vyžadujú rešpekt k svojmu názoru, poslaniu. Oni na oplátku rešpektujú vás, nikdy vám nezabudnú poďakovať, že tam prídete a snažíte sa pomôcť. Ale nezabudnú vám povedať, že ak sa spreneveríte základným princípom, ktoré oni vyznávajú, tak s vami veľmi tvrdo zametú," vysvetľuje.

Milí chlapíci

Schôdzku s miestnym vodcom islamistických milícií si nemôže dohodnúť hocikto. Horváth musel dostať doporučenie od dedinských starejších.

"Väčšinou sú to veľmi milí chlapíci, ktorí majú najaktívnejšie roky za sebou. Je veľmi príjemné a zároveň dôležité sa s nimi porozprávať, predstaviť sa a povedať, čo človek robí," dodáva Ondřej Horváth.

"Schôdzky sú plne vrúcnych slov, je to veľmi milé. Nie je to úplná láska, ale minimálne tam nie je nepriateľstvo. Na nepriateľstvo je čas až neskôr, pokiaľ sa niečo pokazí," popisuje Horváth.

Pri jednaní s miestnymi mu podľa vlastných slov hral do kariet fakt, že pochádza z Česka a nie zo Spojených štátov či Veľkej Británie.

Na začiatku roka 2014 Islamský štát zajal trinásť pracovníkov organizácie Lekári bez hraníc, aj napriek tomu, že mala s radikálmi dohodnuté bezpečnostné záruky.

Osem Sýrčanov prepustili po niekoľkých hodinách. Päť zahraničných členov misie strávilo v zajatí takmer päť mesiacov. Organizácia preto z oblastí pod kontrolou Islamského štátu rýchlo evakuovala svojich zahraničných spolupracovníkov a naďalej misiu riadi z Turecka.

V mene Islamského štátu pred štyrmi mesiacmi zabíjal dvanásťročný chlapec, pozrite si archívnu reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie