Skoro jasno
26°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Prešovom sa prehnala silná búrka, škody stále odstraňujú
Zdielať na

Prešovom sa prehnala silná búrka, škody stále odstraňujú

PREŠOV / Mesto Prešov vyhlásilo v piatok večer v súvislosti s prívalovými dažďami, ktoré spôsobili škody, 3. stupeň povodňovej aktivity. Najvážnejšia je situácia v lokalite Surdok, kde odplavilo prístupovú cestu a oblasť sa tak stala neprístupnou.

V piatok vo večerných hodinách spôsobil silný prívalový dážď zaplavenie prístupových ciest, chodníkov, suterénov a garáží rodinných domov, ale aj verejných priestranstiev a majetku fyzických osôb. Škody napáchala nielen voda, ale aj blato a naplavené konáre. 

​Záchranné zložky pracovali vo večerných i nočných hodinách, pričom záchranné práce budú pokračovať aj počas víkendu. Doteraz sa na prácach podieľalo niekoľko desiatok osôb, desať kusov techniky Dobrovoľného hasičského zboru a tri mechanizmy Hasičského a záchranného zboru. Nasadené boli aj stavebné mechanizmy mestských spoločností. „V ranných hodinách zasadal krízový štáb, ktorý situáciu vyhodnotil, rozdelili sa úlohy a zložky sa presunuli do terénu. Na vyčíslení škôd sa pracuje,“ informovala hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny-Gazdová.

Ako dodala, mestská a štátna polícia bude počas víkendu koordinovať dopravu a parkovanie áut, aby sa mohlo pokračovať v prácach na komunikáciách a parkoviskách na Sídlisku III. „Prosíme obyvateľov, aby spolupracovali pri preparkovávaní vozidiel a rešpektovali usmernenia záchranných zložiek,“ uviedla Kmetóny-Gazdová.

Hasiči zaznamenali počas piatkového večera 14 výjazdov v celom kraji. Ako agentúru informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, väčšina z nich smerovala k odčerpávaniu vody zo zatopených pivníc a suterénov domov, hasiči ale odstraňovali aj niekoľko spadnutých stromov.

Búrka, sprevádzaná na niektorých miestach padajúcimi ľadovcom, spôsobila, že voda sa zhromaždila aj na cestách a spôsobila problémy v doprave. Najhoršia situácia bola v prešovských častiach Surdok, Šidlovec a na uliciach na Sídlisku III. Hasiči ale zasahovali aj na ďalších miestach kraja – v Malom Šariši pri Prešove, Zborove v okrese Bardejov, Kapišovej pri Svidníku a v Stropkove, kde odstraňovali stromy spadnuté na autá.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy