Pyrotechnici nakázali evakuovať dedinu na východe. V obci mali funkčnú muníciu

Pyrotechnici nakázali evakuovať dedinu na východe. V obci mali funkčnú muníciu

SOBRANCE / Ľudské životy aj majetok v ohrození. Črepiny z vojnových striel mohli zasiahnuť obyvateľov Veľkých Revíšť v okrese Sobrance. Časť obce Gajdoš preto museli na príkaz pyrotechnikov pre hrozbu evakuovať. Desaťročia mali pred domami funkčnú muníciu, po ktorej jazdili aj s ťažkou technikou.

Pyrotechnici, ktorí prišli na miesto, okamžite potvrdili, že ide o plne funkčné delostrelecké strely kalibru 152. Majú ohromnú trieštivú silu a ich úlohou bolo likvidovať nepriateľských vojakov. "Bezpečnostný okruh môže byť nejakých 300-400 metrov," opisuje pyrotechnik z Košíc. 

Prieskum detektorom v okolí nálezu však potvrdil ďalšie riziko munície ukrytej pod zemou. Nasledovala okamžitá evakuácia obyvateľov obce a prísne bezpečnostné opatrenia. "V tejto časti žije asi 74 ľudí," informuje Martin Hrunka, starosta obce.  

Pomocou bagra sa pomaly odkrývali malé vrstvy zeminy. Pyrotechnici postupovali mimoriadne opatrne. Detektor sa nemýlil, pod hlinou objavili ďalšie pozostatky vojenskej munície. "Päť kusov nábojníc," dodáva pyrotechnik.

Ľudia si vydýchli do svojich domovov sa mohli v bezpečí vrátiť až po 6 hodinách. Pyrotechnici strely odviezli do vojenského priestoru, kde ich pod kontrolou nechajú explodovať.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
05:20 Prvé oddelenie
05:40 DIVOKÉ KONE II.
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 POLICAJTI V AKCII
05:45 Profesionáli VI.
06:20 TIPOS INFO
05:10 Sherm a jeho mikróby
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
05:50 Pohledný mizera
07:30 Valerian a město tisíce planet
09:55 To nejsi Ty