Pred viac ako rokom sľúbili opravu karanténnej stanice. Doteraz sa nič nezmenilo

Pred viac ako rokom sľúbili opravu karanténnej stanice. Doteraz sa nič nezmenilo

VEĽKÝ KRTÍŠ / Pred viac ako rokom nám tvrdili, že štátna karanténna stanica má byť spustená o niekoľko týždňov. Stále nie je.

V prvej štátnej karanténnej stanici vo Veľkom Krtíši nie sú žiadne zvieratá. Hoci stanica stojí, peniaze na prevádzku nie sú. Ministerstvo pôdohospodárstva v máji 2015 tvrdilo, že 40 000 eur na krmivo, veterinárne lieky a platy ošetrovateľov čoskoro nájde.

"Je to otázka času, niekoľkých týždňov, kým začne stanica vo Veľkom Krtíší fungovať," povedal riaditeľ odboru komunikácie Peter Hajnala. Od mája 2015 prešlo už 64 týždňov a nezmenilo sa vôbec nič. 

Nezmenilo sa nič

"Keď som to počul aj od hovorcu ministera, že tam aj s určitým časovým termínom prisľúbil čiastku, tak som bol veľmi spokojný. V skutočnosti sa odvtedy nič nezmenilo," rozpráva RVaPS Zdeněk Medveď. 

V priestoroch bývalej veterinárnej nemocnice by mohli nájsť útočisko desiatky zranených a týraných zvierat. Nie je reč iba o psoch a mačkách. S tými už niekoľko rokov veterinárnej správe pomáhajú rôzne občianske združenia. Ale keď trpia iné zvieratá, pomoc sa nehľadá ľahko. 

Novela zákona

"Inšpektori mnohé situácie neriešia, pretože ak by malo dôjsť k odobratiu zvieraťa, nemajú ho kam dať," povedal riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš.

Hovoríme o kravách, o ovciach a ošípaných z havarovaných kamiónov, o šelmách, o koňoch, exotických vtákoch aj hadoch. O zvieratách všetkých veľkostí a farieb, ktoré majú rovnaké právo na to, aby ich z krutých rúk majiteľov zobrali. Na to však ani po 64 týždňoch stále peniaze nie sú. Hoci nové vedenie ministerstva sľúbilo, že do niekoľkých týždňov to vyrieši. 

Ministerstvo dalo aj ďalší prísľup, že novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá už rok leží pripravená v šuflíku, predloží túto jeseň. Zviera by sa tak konečne mohlo stať aj právne živou cítiacou bytosťou. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:20 Súdna sieň
11:25 Dr. Dokonalý
12:25 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
10:20 Najlepšie svetové videá V.
11:40 Áno, šéfe! USA IV.
12:40 NOVÁ ZÁHRADA
09:20 Nákupné maniačky
10:40 UHÁDNI MÔJ VEK
11:35 Vražedné Miami II.
10:35 Okido II.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti III.
11:10 Rybičky Flip a Flap
09:20 Valerian a město tisíce planet
11:50 Útěk ze Sibiře
14:15 Paddington