Oblačno
11°
Bratislava
Renáta
6.11.2024
Tragédia, ktorá zmenila Slovensko: Od útoku na Zámockej prešli dva roky
Zdielať na

Tragédia, ktorá zmenila Slovensko: Od útoku na Zámockej prešli dva roky

BRATISLAVA / V sobotu 12. 10. uplynuli dva roky od tragického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, pri ktorom prišli o život dvaja mladí muži, Matúš a Juraj. Dňa 12. októbra 2022 ich zastrelil iba 19-ročný študent z nenávisti voči LGBTI+ komunite. V nemocnici skončila s prestrelenou nohou aj ich kamarátka Radka. Tej sa v osudný večer podarilo zachrániť. Po tomto brutálnom čine páchateľ Juraj ukončil svoj život samovraždou.

​​Priatelia a známi opisujú Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča ako slušných, inteligentných a ambicióznych mladých ľudí, ktorí mali celý život pred sebou.

„Cítim obrovskú bolesť, obrovský smútok, čo sa vtedy stalo. To, čo sa stalo, sa môže stať každému z nás, len preto, kým sme sa narodili,“ povedal pred dvomi rokmi Roman Samotný, majiteľ podniku Tepláreň, kde sa tragédia odohrala.

Deň po tragédii

Radikálne názory útočníka

Útočník Juraj bol verejne známy pre svoje radikálne názory. Na sociálnych sieťach otvorene šíril nenávisť voči homosexuálom a židom. Bol synom poslanca, ktorý kandidoval za stranu Vlasť, a žil so svojou rodinou v bratislavskom Ružinove. Navštevoval školu pre mimoriadne nadané deti v bratislavskom Novom Meste, ktorá jeho čin jednoznačne odsúdila a vyjadrila hlbokú sústrasť rodinám obetí.

Táto tragédia otvorila dôležitú diskusiu o rastúcej nenávisti a intolerancii v spoločnosti. Na pamiatku Matúša a Juraja, ako aj na podporu LGBTI+ komunity, sa po celej krajine konali spomienkové podujatia a demonštrácie, ktoré pripomínajú dôležitosť rešpektu a rovnosti pre všetkých bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu či identitu.

V deň útoku Juraj K. zverejnil svoj manifest, v ktorom uviedol, že sa inšpiroval útokmi z Nového Zélandu a Kalifornie. Trestné stíhanie bolo zastavené, keďže páchateľ už nežije. Za priestupok nezabezpečenia strelnej zbrane pred neoprávneným použitím bol však odsúdený jeden z príbuzných strelca.

Polícia vypátrala strelca mŕtveho

Útok prekvalifikovali na závažný trestný čin teroristického útoku

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic potvrdil v pondelok 17. októbra 2022, že dvojnásobná vražda Juraja a Matúša pred podnikom Tepláreň na Zámockej ulici bude prekvalifikovaná na obzvlášť závažný trestný čin teroristického útoku.

„Hoci sa môže zdať, že to nemá význam, keďže páchateľ je mŕtvy, jednou z foriem súčinnosti pri teroristických trestných činoch je aj schvaľovanie teroristického útoku,“ uviedol Lipšic. Dodal, že za schvaľovanie takýchto činov hrozí trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.

Hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová spresnila, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry po konzultácii s prokurátorom zmenil právnu kvalifikáciu streľby na Zámockej na závažný zločin teroristického útoku. Na základe zhromaždených dôkazov je zrejmé, že skutok spĺňa všetky zákonné znaky tohto trestného činu.

Radka, ktorú bola počas útoku postrelená, hodnotí situáciu po roku

Ako Radka hodnotí rok po útoku a ako pristupuje k ľudom, ktorí majú iný názor? Dozviete sa v archívnej reportáži.

​K tragédii sa vyjadrili aj politici

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) pripomenula, že dvojnásobná vražda z nenávisti bola motivovaná sexuálnou orientáciou obetí. Zdalo sa, že táto tragédia by mohla posunúť tému rovnosti párov rovnakého pohlavia vpred, ale stal sa opak. SaS ostro odsúdila nenávistné prejavy, ktoré sa začali šíriť vo verejnom priestore, pričom niektorí politici začali pretláčať rétoriku proti LGBTI+ komunite.

„Hneď po vražde sme vyzývali na zmenu, aby sa LGBTI+ ľudia nebáli verejne prejavovať svoju identitu a mali rovnaké práva ako všetci ostatní. Verili sme, že táto tragédia urýchli legislatívne zmeny, no nestalo sa tak. Politici začali ešte ostrejšie útočiť na LGBTI+ ľudí,“ povedal v tom čase podpredseda SaS Branislav Gröhling. Dodal, že súčasná politická situácia neposkytuje nádej na zlepšenie, no SaS bude pokračovať v boji za práva párov rovnakého pohlavia.

​Progresívne Slovensko (PS) reagovalo podobne, pričom zdôraznilo, že LGBTI+ ľudia boli terčom nenávistnej predvolebnej kampane. Michal Šimečka varoval, že s príchodom novej vlády sa postoj voči LGBTI+ komunite ešte zhorší, čo povedie k nárastu útokov. PS bude aj naďalej bojovať za rovnosť pre všetkých zo svojich poslaneckých pozícií.

Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková dodala, že ani smrť Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča, či vážne zranenie Radky Trokšiarovej, nepriniesli zlepšenie situácie pre LGBTI+ komunitu. „Nenávisť sa stále šíri a jej nositelia sa pripravujú obsadiť vládne pozície. Ale my sa nevzdáme. Tento boj za bezpečnosť a rovnosť vyhráme – v mene Juraja, Matúša, Radky a všetkých, ktorí sa necítia bezpečne,“ uzavrela Plaváková.

​Strana Demokrati zdôraznila potrebu tolerancie. „Výstrely nenávisti zabili dvoch nevinných ľudí a zanechali jazvu na našej spoločnosti,“ uviedli Demokrati. Zdôraznili potrebu úcty, pochopenia a rešpektu, ktoré sú kľúčom k tomu, aby sa podobná udalosť nikdy nezopakovala.

Politici rovnako odsúdili nenávisť pri príležitosti druhého výročia

Politici pri príležitosti druhého výročia tragického útoku na Zámockej ulici v Bratislave odsúdili nenávisť a násilie v spoločnosti. Každý, bez ohľadu na rozdiely, by sa podľa nich mal na Slovensku cítiť bezpečne.

"Pred dvomi rokmi na Zámockej vraždila nenávisť. Nedovoľme, aby sa to opakovalo," vyhlásil líder opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Pripomenul, že Slovensko si pripomína pamiatku dvoch mladých mužov, ktorí sa stali obeťami útoku. "Aj kvôli nim musíme spraviť všetko preto, aby sa na Slovensku mohli cítiť všetci ľudia rešpektovaní a v bezpečí, bez ohľadu na to, aká je ich identita, alebo koho ľúbia," zdôraznil.

Predseda opozičnej SaS Branislav Gröhling podotkol, že politici pokračujú v šírení rovnakej nenávisti ako tej, ktorá pred dvomi rokmi viedla k "bezcitnej vražde". "Všetci sme tu na jednej lodi. Všetci, bez ohľadu na farbu pleti, náboženstvo či orientáciu, si zaslúžime pokojný život. Bez toho, aby sme boli terčom nenávisti či slovných a fyzických útokov. Všetci chceme žiť v mieri, blahobyte a ďalším generáciám zanechať lepšiu krajinu, ako sme ju zdedili. To ale nikdy nedosiahneme nenávisťou a konfliktom. Dosiahneme to pochopením a spoluprácou," skonštatoval na sociálnej sieti.

Násilie a nenávisť odsúdil aj minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD). "Vraždy, terorizmus, holokaust či vojna. Násilie nikdy nebude riešením a spolu s nenávisťou nesmú mať miesto v našej spoločnosti. Uctime si pamiatku obetí nenávisti," napísal na sociálnej sieti.

Na tragédiu spomína vtedajšia prezidentka

Na tento deň si spomenula aj vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová. Na sociálnej sieti napísala, že v toto smutné výročie posiela symbolické objatie každému, kto je objektom nenávisti.

"A kto to tak cíti, môže svoje symbolické objatie smerovať aj k tým, ktorí bez agresie zatiaľ žiť nedokážu. Lebo ako sa hovorí, najťažšie je milovať tých, ktorý to najviac potrebujú," napísala.

Útoky na ľudí musíme ako spoločnosť odmietnuť, vráťme sa k rešpektu, napísal súčasný prezident

Prezident Peter Pellegrini odmieta akúkoľvek nenávisť a násilie voči nevinným ľuďom pre ich odlišnosti. Útoky na ľudí podľa neho musíme ako spoločnosť odmietnuť. Vyzval na návrat k dialógu a vzájomnému rešpektu.

"Odmietam akúkoľvek nenávisť a násilie voči nevinným ľuďom kvôli ich vierovyznaniu, rase, farbe pleti, sexuálnej orientácii či odlišnému politickému názoru. Zbrane, atentáty, útoky na ľudí musíme ako spoločnosť odmietnuť. Vráťme sa k dialógu a vzájomnému rešpektu. To je jediná cesta, po ktorej môžeme ako moderná spoločnosť spoločne kráčať," napísala hlava štátu.

Musíme ukazovať, že nenávisť nemá v našej spoločnosti miesto, odkázal verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský

Ako ľudia musíme ukazovať, že nenávisť nemá v našej spoločnosti miesto, uviedol Dobrovodský pri príležitosti druhého výročia útoku na Zámockej ulici v Bratislave. Apeluje na jednotnosť pri odsúdení tohto činu i podpore tých, ktorí sa stali jeho obeťami. "Naďalej musíme bojovať proti všetkým formám diskriminácie a chrániť práva každého jednotlivca bez ohľadu na jeho sexuálnu orientáciu," zdôraznil Dobrovodský na sociálnej sieti.

Zločin proti ľudskosti, ktorý sa stal pred LGBTI+ barom Tepláreň, pri ktorom zahynul Matúš Horváth a Juraj Vankulič, nemá podľa ombudsmana žiadne ospravedlnenie. Označil ho za útok na "naše hodnoty, našu slobodu, našu súdržnosť a našu spoločnosť."

Trenčín si uctil pietnou spomienkou obete vraždy na Zámockej ulici

V piatok 11. októbra sa v Trenčíne konala spomienka na obete streľby pred bratislavským barom Tepláreň. Pôvodne mali tento deň pripomenúť študenti na Gymnáziu Ľudovíta Štúra, avšak po zverejnení videa Milana Mazureka bola akcia vedením školy zrušená. Následne sa primátor mesta rozhodol, že Deň pestrosti usporiada mestský úrad.

Vraždu na Zámockej ulici si v Trenčíne pripomenuli pietnou spomienkou na námestí, ktorú organizovali študenti. „Nebudú tu žiadne prejavy ani vystúpenia, ide len o pietnu spomienku. Je dôležité uvedomiť si, v akej dobe žijeme a aké nevyhnutné je chrániť slobodu,“ vysvetlil primátor Trenčína Richard Rybníček.

Spomienkovú akciu organizovala taktiež Iniciatíva Inakosť

V sobotu 12. 10. medzi 10:00 a 18:00 mali ľudia príležitosť navštíviť budúce komunitné centrum na rohu Krížnej 2 a Záhradníckej 1, kde sa uskutočnila jedinečná spomienková akcia na počesť Matúša a Juraja, obetí tragického útoku z nenávisti. Cieľom akcie bolo vytvoriť priestor pre nádej a podporu láskavosti v spoločnosti.

Vo vnútri komunitného centra dostali návštevníci papier a pero, aby mohli napísať svoj sen o láskavejšom Slovensku. Tieto osobné odkazy boli potom zavesené na dúhové stužky, kde sa pripojili k ďalším snom a prianiam, čím spoločne pomohli naplniť prázdny priestor symbolom nádeje a solidarity.

Táto spomienková aktivita poslúžila ako pocta láskavosti a otvorenosti Matúša a Juraja. Zároveň ide o, akú krajinu si želáme spolu vytvárať – krajinu, kde je priestor pre každého, bez ohľadu na jeho odlišnosť. Akcia ponúkla možnosť zdieľať sny o lepšej, tolerantnejšej budúcnosti a prispieť tak k atmosfére podpory a vzájomného porozumenia.

Iniciatíva otvára komunitné centrum

Ľudia, patriaci ku LGBTI+ komunite, sa na Slovensku od útoku na Zámockej ulici v Bratislave necítia bezpečne. Čelia hejtu, útokom a nenávisti. V Bratislave preto pre nich vzniká komunitné centrum Iniciatívy Inakosť, kde majú nájsť podporu a uznanie. V centre má byť kaviareň, psychologická pomoc aj miesto na prednášky.

Ľudom má pomôcť najmä pri začleňovaní sa do pracovných, školských a rovesníckych kolektívov, pri partnerských problémoch a v prípadoch diskriminácie. Toto centrum vzniklo vďaka darcom z celého Slovenska, ktorí prispeli do verejnej zbierky.

Na druhé výročie vraždy Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha upozornil Európsky parlament a Európska komisia

Tichou spomienkou si oboch zavraždených pripomenuli aj Slováci z BruseluPredsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová na sociálnej sieti X uviedla, že šlo o "vraždy, ktoré šokovali Slovensko a celú Európu". "Nenávisť a predsudky nemajú v našej spoločnosti miesto. Budeme pokračovať v boji za rovnosť a za to, aby sa ľudia cítili bezpečne," odkázala šéfka europarlamentu.

Európska komisia vo svojom stanovisku, rovnako na sieti X, informovala, že v sobotu uplynuli dva roky od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, ktorý za sebou zanechal dve obete a tisícky smútiacich. "Boj za rovnosť sa týmto dňom zintenzívnil, no ani po dvoch rokoch nie je zďaleka na konci. Európska únia podporuje rovnosť a rozmanitosť, pretože z tolerantnej spoločnosti môže mať úžitok každý jeden z nás," uvádza sa v posolstve exekutívy EÚ.

Iniciátori tichej spomienkovej akcie na pamiatku Matúša a Juraja vyzvali Slovákov žijúcich v Bruseli, aj prostredníctvom rôznych krajanských spolkov, na krátke polhodinové podujatie pod heslom "Nenávisť nie je rodinná hodnota".

Pred Stále zastúpenie SR pri EÚ, ktoré vyšlo v ústrety organizátorom, prišla v daždivom počasí iba hŕstka ľudí. Ako však spomenul Pavol Krempaský, organizátor akcie a jeden z aktivistov miestnej slovenskej komunity, spomienková akcia na obete streľby pred Teplárňou sa konala v Bruseli aj pred rokom. Ocenil, že mnohí Slováci v zahraničí podporujú iniciatívy na Slovensku zamerané na zníženie nenávisti voči ľuďom z LGBTI komunity a iných menšín.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy