Jasno
Bratislava
Vanda
7.2.2023
Vraždu na Zámockej ulici prekvalifikovali na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku
Zdielať na
Krimi

Vraždu na Zámockej ulici prekvalifikovali na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku

BRATISLAVA / Dvojnásobmú vraždu Juraja a Matúša na Zámockej ulici pred podnikom Tepláreň prekvalifikujú na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Potvrdil to v pondelok, 17.októbra, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

"Možnože sa zdá na prvý pohľad , že to nemá relevanciu, lebo páchateľ je mŕtvy, ale jedno z foriem súčinnostného konania pri teroristickom trestnom čine je aj schvaľovanie teroristického útoku," povedal Daniel Lipšic. Upresnil, že za schvaľovanie takéhoto činu hrozí trest obmedzenia slobody na 3 až 10 rokov. 

 "Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry po konzultácii so špeciálnym prokurátorom zmenil právnu kvalifikáciu skutku streľby na Zámockej ulici v Bratislave na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku," spresnila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Doplnila, že z doteraz zabezpečených dôkazov je zrejmé, že stíhaný skutok vykazuje všetky zákonné znaky tohto trestného činu.

Polícia zároveň ubezpečila verejnosť, že v rámci svojej monitorovacej činnosti zachytila na sociálnych sieťach rôzne informácie, ktoré sa snažia opisovať motívy dvojnásobnej vraždy na Zámockej ulici. "Autori takýchto správ zneužívajú fakt, že polícia sa nemôže proti týmto dezinformáciám v súčasnosti brániť. Prípad je naďalej aktívne vyšetrovaný, vyšetrovateľ postupuje podľa Trestného poriadku a vec nie je možné urýchliť či proaktívne medializovať len pre to, lebo niekto šíri klamstvá," vyhlásil Policajný zbor na sociálnej sieti.

Stanovisko Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR:

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry, po konzultácii so špeciálnym prokurátorom, zmenil právnu kvalifikáciu skutku streľby na Zámockej ulici v Bratislave na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku podľa par. 419 Trestného zákona, keďže z doteraz zabezpečených dôkazov je zrejmé, že stíhaný skutok vykazuje všetky zákonné znaky tohto trestného činu. Úrad špeciálnej prokuratúry v tejto súvislosti pripomína, že jedna z foriem účasti na terorizme je verejné schvaľovanie teroristického útoku v zmysle par. 419b Trestného zákona, za ktoré hrozí trest odňatia slobody vo výmere 3-10 rokov. Podľa špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica budú orgány činné v trestnom konaní postupovať razantne pri odhaľovaní a trestnom stíhaní páchateľov schvaľovania trestného činu teroristického útoku.

Prekvalifikovanie avizovali pred 3 dňami

Riaditeľ NAKA Daňko v piatok, 14.októbra na tlačovej besede avizoval, že v najbližšej dobe zmení právnu kvalifikáciu vyšetrovaného skutku. "Na obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy spáchanej z osobitného motívu, a to z nenávisti voči skupine osôb a jednotlivcovi, pre ich skutočnú alebo domnelú sexuálnu orientáciu," priblížil.

Proti masakru na Zámockej pochodovali tisícky ľudí

Odsúdiť nenávisť voči LGBTI+ komunite prišli v reakcii tisícky ľudí. Prvý pochod, ktorý sa uskutočnil, bol poznačený obrovským smútkom. Ľudia sa začínali zhromažďovať práve pred podnikom, ktorý sa v stredu,12.októbra, premenil na miesto ohavného činu. Netrvalo dlho a Zámocká ulica bola už pred sedemnástou preplnená ľuďmi. Tí vyšli do ulíc, aby odsúdili nenávisť. Na chodníku pred podnikom ľudia zapaľovali sviečky a ukladali vence, či kvety. Schádzali sa tu ľudia nielen z LGBTI+ komunity, ale aj ľudia, ktorí tejto komunite prišli vyjadriť podporu a odsúdiť zlo.

Masa ľudí s rôznymi transparentmi a heslami, ako napríklad stop nenávisti, či pochovajme fašizmus, prešla od Zámockej ulice na Námestie SNP. Pochod organizovala iniciatíva Inakosť a od politickej scény žiadali jednoznačné odsúdenie tejto tragickej udalosti. Od vlády žiadali konkrétne kroky, aby sa podobným útokom zamedzilo. Pred davom ľudí vystúpila okrem iných aj prezidentka Zuzana Čaputová.

"Prepáčte. Mrzí ma, že naša spoločnosť nedokázala ochrániť vašich blízkych. Prepáčte, že niektorí z vás sa na Slovensku nemôžete cítiť bezpečne. Mrzí ma, že ako členovia, ako ľudia z komunity LGBTI sa cítite stále na Slovensku neprijatí. Patríte sem. Ste pre našu spoločnosť hodnotní," povedala na pochode prezidentka Zuzana Čaputová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy