Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Je dosť možné, že rodičia strelca o skutku vedeli, povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic
Zdielať na

Je dosť možné, že rodičia strelca o skutku vedeli, povedal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic

BRATISLAVA / Vyšetrovatelia potvrdili, že v osudnú noc po príchode páchateľa, sa jeho rodičia nachádzali doma. O jeho skutku mali vedieť a neoznámili ho ani len vtedy, keď im bolo zrejmé, že sa ich syn plánuje zastreliť.

V čase o 19.12 hod. bolo prijaté oznámenie na tiesňovú linku 112 o streľbe na Zámockej ulici v Bratislave, pred podnikom Tepláreň. Daňko uviedol, že na miesto boli vyslané všetky záchranné zložky aj výjazd Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave. Spomenul aj zranenú ženu, ktorá je momentálne v nemocnici. "Utrpela strelné poranenie nohy," uviedol. Dodal, že v čase o 19.32 hod. boli na miesto vyslaní príslušníci NAKA. Po prvotnej obhliadke a analýze dôkazov na mieste činu bolo zistené, že v danej veci ide o podozrenie z úkladnej vraždy. "Bezodkladne bol preto o udalosti informovaný špeciálny prokurátor ÚŠP, Daniel Lipšic," dodal Daňko. V danej veci vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy. 

Nevylučujú prekvalifikovanie skutku na trestný čin terorizmu

Daňko uviedol, že analýzou vykonaných dôkazov, vyšetrovateľ NAKA v najbližšej dobe zmení právnu kvalifikáciu vyšetrovaného skutku. "Na obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy spáchanej z osobitného motívu a to z nenávisti voči skupine osôb a jednotlivcovi, pre ich skutočnú alebo domnelú sexuálnu orientáciu," priblížil. Z vyšetrovania nevyplýva, že by sa útočník poznal s poškodenými. "Nie je vylúčené, že dôjde k prekvalifikovaniu skutku na trestný čin terorizmu," dodal tiež Daňko. V spolupráci so SIS sa polícii zhruba 3,5 hodiny po skutku podarilo zistiť totožnosť páchateľa. Uviedol to Branko Kišš.

Páchateľ mal krátku strelnú zbraň s laserovým zameriavaním, ktorou usmrtil poškodených. Bola zaistená v mieste bydliska útočníka. V legálnej držbe ju mal príbuzný útočníka. "Podozrivý zanechal doma aj list na rozlúčku," povedal Daňko. Nájdený bol na druhý deň ráno, mŕtvy. "Pravdepodobnou príčinou smrti je strelné poranenie v oblasti hlavy, predpokladá sa samovražda," upresnil Daňko. Dodal tiež, že spolupracujú s FBI, Europolom a okolitými krajinami v rámci Európskej únie.

Postrehy ľudí sú dôležité

Polícia hovorí aj o tom, aká je dôležitá pozornosť ľudí. "V takýchto prípadoch sa budeme musieť spoliehať na občanov a ich postrehy. Domnievať sa, že budeme vedieť všetko monitorovať je hlúposť. Neexistovala by žiadna vec, ktorá by sa prehliadla," povedal generálny prokurátor Daniel Lipšic. 

Je ale ťažko rozoznať, čo je brané ako riziko. "Mal by to ten policajt vycítiť, je to len o tom, či sa nám podarí identifikovať páchateľa. Problém je, keď je to komunikované v znakoch ako tentokrát. My o tom ale musíme vedieť, že ten človek je nebezpečný pre verejnosť. Snažíme sa byť prví a zakročiť. Ale potrebujeme mať tú informáciu," povedal Branko Kišš. 

Polícia útočníka vypátrala až na druhý deň ráno. "Nemyslím si, že nám to trvalo dlho. My sme boli blízko, ale páchateľ spáchal samovraždu. Dali sme do toho všetko," povedal Lipšic. Utočník po skutku utekal domov, kde nechal zbraň a vymenil ju za druhú. "V prvom rade sme museli zistiť totožnosť osoby. Do tej doby sme nevedeli reagovať. Potom ako sme sa dostali do jeho domu, nám to bolo jasné. Na jeho stope sme ale boli hneď. My by sme ho našli aj bez toho, aby ho niekto ráno našiel," uviedol riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko. 

Polícia hovorí, že na odpočúvanie a sledovanie potrebuje povolenie: "Máme prostriedky na vypátranie, ale nie je to jednoduché ako vo filme. Ale totožnosť páchateľa sa zistila veľmi skoro."

Polícia bude posudzovať aj zodpovednosť páchateľových blízkych 

Vyšetrovatelia nepopierajú aj zlý vplv blízkych ľudí, nateraz sa nič nevylučuje. "Posudzuje sa aj možná zodpovednosť aj iných osôb. Je to problém pri blízkych osobách. Otázka je, čo všetko rodičia vedeli. Je závažné, že nepovedali všetko, čo vedeli," povedal Lipšic. 

Bolo vystrelených viacero nábojov a boli použité dve zbrane. Zbraň bola legálne držaná rodinným príslušníkom. "Pre teraz nechcem konkretizovať, komu patrila použitá zbraň," uviedol Daňko. 

Vyšetrovanie nefunguje ako v amerických filmoch

"O niektorých veciach sme mali informácie už v noci. Mali sme policajtov, ktorí monitovali jeho účet na sociálnej sieti," opisoval postup polície Daňko. Vyšetrovatelia uviedli, že na všetko potrebujú povolenie, a to ich brzdilo aj v noci streľby. "Sú oblasti, ktoré potrebujeme zdokonaliť, aby sme boli rýchlejší. Diskusia s operátorom prebieha dlhodobo," povedal viceprezident Policajného zboru SR Kišš. "V rámci pripravovanej zmeny sme navrhovali zlepšenie odpočúvania a urýchliť tento systém. Aj to bola jedna z prekážok, čo nás brzdilo. Sme si istý, že musíme mať kratší reakčný čas," uviedol Lipšic. 

Rodičia páchateľa o streľbe vedeli 

V osudnú noc po príchode páchateľa, sa jeho rodičia nachádzali doma. "Rodičia mali vedomosť o streľbe, keď páchateľ prišiel domov. Neoznámili to polícii, dokonca ani vtedy keď vedeli, že ich syn uvažoval o samovražde," uviedol Lipšic, ktorí vylúčil to, že sa báli o svoj život: "Nemyslím si, že by sa vtedy rodičia cítili ohrození. Páchateľ potom odišiel z domu."

Zbraň, ktorá bola použitá na streľbu bola legálne držaná. "Zbrane síce boli uložené v trezore, ale páchateľ evidentne vedel kód. Máme vedomosť o tom, že streľanie si viackrát trénoval," povedal Kišš. "Máme nejaké informácie, prečo išiel do tej lokality, kde sa zastrelil ale momentálne to nebudeme zverejňovať," uviedol Lipšic. 

Páchateľ nechal list na rozlúčku a zápisníky

Polícia bude prípad skúmať aj v súvislosti s dôkazmi. "Manifest bol zverejnený a je tam časť aj o páchateľovi. Ten text je na vysokej štylistickej úrovni. Budeme skúmať, kto tento text napísal... Preto chceme byť opatrní aj vo svojich vyjadreniach," povedal Kišš. "Z toho textu vyplýva aj zo, že by to bol schopný urobiť aj druhýkrát. Uvádza sa tam aj to, že za čin je ochotný aj zomrieť," uviedol Lipšic.

Páchateľ mal po skutku s niekým komunikovať. "V tejto trestnej veci boli vypočut viacerí ľudia," uviedol Lipšic. Podozrivý po sebe nechal list na rozlúčku."Nie je to len ten list, ale aj jeho zápisníky," uviedol Daňko. Samotní rodičia páchateľa boli viackrát upozornení na správanie svojho syna, ten sa mal inšpirovať viacerými prípadmi. "Jeho cieľom bolo zvrhnúť niečo, čo sa mu nepáčilo," uviedol Lipšic. "Sám páchateľ už v Manifeste napísal, že zomrie. Nikdy sa nedozvieme, prečo sa tak rozhodol," povedal Lipšic. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy