Majitelia tigríčat, ktoré uhynuli vo viedenskej ZOO, hovoria o nezodpovednosti. Podávajú aj žalobu

30.08.2019 13:05 Noviny.sk Slovensko

Majitelia tigríčat, ktoré uhynuli vo viedenskej ZOO, hovoria o nezodpovednosti. Podávajú aj žalobu

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA/VIEDEŇ / TV JOJ pred časom informovala o slovenskej ošetrovateľke žijúcej v dolnorakúskom mestečku Hainburg an der Donau, ktorej zobrali tigríčatá. Tie neskôr umiestnili do viedenskej ZOO, v ktorej mláďatá zomreli. Slovenskí majitelia tigríčat teraz rakúskych ochrancov zvierat ostro kritizujú. Majiteľka súkromnej ZOO, v ktorej mláďatá prišli na svet, viní rakúskych kolegov z nezodpovednosti. Jej manžel pre agentúru DPA uviedol, že podávajú žalobu pre poškodzovanie dobrej povesti, pretože ich rakúski ochrancovia zvierat verejne spájali s ilegálnym obchodom so zvieratami.

ZOO vo viedenskom Schönbrunne v utorok oznámila úhyn dvoch tigríčat, ktoré polícia na začiatku augusta zabavila Slovenke. Yagmur Yilmaz si mláďatá priviezla zo záchrannej stanice na Slovensku, v ktorej pracuje ako ošetrovateľka. Podľa agentúry DPA čelí obvineniu z porušenia zákona o obchodovaní s divoko žijúcimi druhmi zvierat. Hrozia jej až dva roky za mrežami. 

Majitelia hovoria o nezodpovednosti

Majiteľka zariadenia Oáza tigra sibírskeho v obci Kostolná pri Dunaji obvinila rakúskych ochrancov zvierat z nezodpovednosti. Podľa slovenských majiteľov malých tigrov si mláďatá previezla do rakúskej zverolekárskej kliniky pracovníčka slovenskej ZOO žijúca v Haindburgu. Obvyklý slovenský zverolekár mal totiž dovolenku. 

Podľa slovenských majiteľov rakúsky experti s policajným doprovodom vystavili zvieratá príliš nízkej teplote okolo 20 stupňov Celzia. Poukazujú tiež na fotografie, ktoré rakúski ochrancovia zverejnili. "Pre selfie strkali tigrom bez ohľadu na ich ešte nedostatočnú imunitu dokonca bez rukavíc palce do papule," uviedol manžel majiteľky súkromnej ZOO. 

Judith Unterdörfler z Rakúskeho zväzu ochrancov zvierat kritiku odmieta. Fotografie podľa nej vznikli na veterinárnej klinike. Ochrancovia zvierat údajne vždy dbali na hygienickú a optimálnu starostlivosť o zvieratá.

TV JOJ hovorila s ošetrovateľkou, ktorá mala tigríčatá

"Zvieratá boli odobraté úplne neprofesionálne a nie preto, že boli v zlom stave, alebo niečo, ale preto, že v Rakúsku je to ilegálne. Oni tam neboli na to, aby som ich mala ako domácich maznáčikov, ale kvôli tomu, že ich trebalo ošetriť veterinárne a zo Senca je tá veterina veľmi ďaleko a tie malé by to mohlo stáť život. Na druhý deň sme ich mali v pláne odviesť späť do Oázy sibírskeho tigra, odkiaľ pochádzajú," povedala ošetrovateľka Yagmur Yilmaz.

tv 

Rakúske zástupkyne útulku, ktoré boli na zásahu s políciou, mali podľa ošetrovateľky postupovať neprofesiónalne aj v iných krokoch. Napríklad mali prsty vkladať do úst mláďat. "Čo je takisto maximálne neprofesionálne, pretože tie mláďatá sú tak strašne háklivé, kvôli tomu, že keď sa ich človek chytil, tak len s vydezinfikovanými rukami alebo v rukaviciach. Oni sú na tie naše baktérie, čo máme na rukách strašne háklivé a ona mu tie špinavé prsty, s ktorými prišla z vonku pchala do papuľky, nehovoriac o tom, že ho zobrala z teploty inkubátora vonku na zimu a tam," uviedla ošetrovateľka Yagmur. 

Ošetrovateľka si všimla aj ďalšiu chybu. Zle odhadli vek mláďat a pohlavie. "Tak isto im dali meno, že je tom samec a samica a pritom sú to dve samice, takže očividne nemajú šajnu," povedal Yagmur. Podľa informácii rakúskej polície, miestna prokuratúra teraz posudzuje, či argument, že boli tigríčatá v krajine nelegálne bude dostačujúci na to, aby ošetrovateľka nebola stíhaná.

Chov niektorých zvierat, ako sú napríklad veľké mačkovité šelmy, je v Rakúsku možný len v zoologických záhradách a vo vedeckých zariadeniach, ktoré na to majú potrebné povolenia.

Pozrite si archívnu reportáž o tomto prípade.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:20 Súdna sieň
11:25 Dr. Dokonalý
12:25 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
10:20 Najlepšie svetové videá V.
11:40 Áno, šéfe! USA IV.
12:40 NOVÁ ZÁHRADA
09:20 Nákupné maniačky
10:40 UHÁDNI MÔJ VEK
11:35 Vražedné Miami II.
10:35 Okido II.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti III.
11:10 Rybičky Flip a Flap
09:20 Valerian a město tisíce planet
11:50 Útěk ze Sibiře
14:15 Paddington