Peter Pellegrini: Na kontrolu policajných lustrácií by teraz stačili občianske preukazy s čipom

17.04.2019 16:03 Noviny.sk Slovensko

Peter Pellegrini: Na kontrolu policajných lustrácií by teraz stačili občianske preukazy s čipom

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Premiér Peter Pellegrini sa vyjadril ku kontrole policajných lustrácií. Podľa jeho slov by na začiatok stačilo, aby si každý policajt zabezpečil a používal občiansky preukaz s čipom. Ministerka vnútra Denisa Saková sa v stredu ešte pred zasadnutím kabinetu pritom odvolala na policajného prezidenta Milana Lučanského. Ten totiž zavedenie zamestnaneckých kariet spomínal už v minulosti.

"Kartičky budú aktuálne, keď ich obstaráme. Čaká nás ako prvý krok rokovanie s úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, pretože radi by sme celý ten projekt financovali z európskych štrukturálnych fondov," vyjadrila sa ministerka vnútra Denisa Saková. Ak by takéto financovanie nebolo možné, museli by sa podľa ministerky zdroje nájsť na ministerstve vnútra. V tejto súvislosti sa ako náklady spomínala suma 13 miliónov eur. Premiér Peter Pellegrini ale v stredu zároveň skonštatoval, že je "odporcom nových kartičiek".

"Využime to, čo máme," zdôraznil Pellegrini s tým,  že policajnému prezidentovi nič nezakazuje, dáva mu len dobre mienenú radu. Legitimácia elektronickými občianskymi preukazmi pri lustrácii by podľa premiéra teda na začiatok mala byť dostačujúca. 

Problematika policajných lustrácií sa do povedomia dostala v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka. Ten bol podľa medializovaných informácií lustrovaný v policajných databázach. V súvislosti s lustráciami sa hovorilo aj v prípade prípravy vraždy prokurátora Maroša Žilinku a advokáta Daniela Lipšica. V súvislosti s kauzou poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča sa zase spomínali lustrácie viacerých novinárov. 

Úrad inšpekčnej služby taktiež preveroval tvrdenia Tibora Gašpara o lustrácii:

Zdroj: noviny.sk/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

13:45 Súdna sieň
15:00 Kutyil s.r.o. II.
15:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
13:45 Dovidenia, stará mama ! II.
14:20 Profesionáli
15:15 Nákupné maniačky
14:00 JAG V.
15:00 Kosti
16:00 Doktori II.
14:05 Robošváb II.
14:30 Sherm a jeho mikróby
14:45 Ferdo Mravec
13:00 American Teen
14:50 Růžový a černý
16:40 Pan Dokonalý