V michalovskej nemocnici do odvolania zakázali návštevy

14.06.2018 15:02 Noviny.sk Slovensko

V michalovskej nemocnici do odvolania zakázali návštevy

Archívna reportáž
embed kód
MICHALOVCE / Ku štvrtkovému popoludniu je na infektologickom oddelení michalovskej nemocnice hospitalizovaných deväť pacientov s podozrením na osýpky, informoval hovorca nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ, kam patrí aj michalovská nemocnica. Uviedol, že ochorenie sa prejavuje relatívne vysokými teplotami, bolesťami hlavy, pridružený je kašeľ, bolesti brucha a u niektorých pacientov aj svrbenie.

Zatiaľ nebola u pacientov zaznamenaná závažná komplikácia. Podľa hovorcu siete nemocníc Sveta zdravia, michalovská nemocnica prijala rázne opatrenia na ochranu svojich pacientov a zdravotníkov proti osýpkam.

Kráľ informoval, že v týchto dňoch boli identifikované ďalšie dve sestry s podozrením na osýpky. Jedna pracuje na rádiologickom a druhá na detskom oddelení. Je vysoký predpoklad, že sa nakazili mimo priestorov nemocnice. Tak ako aj predošlé dve nakazené sestry, obidve mali byť zaočkované ešte v detstve podľa vtedy platného očkovacieho kalendára.

Medzi rokmi 1968 a 1985 ale bola na základe informácií z Úradu verejného zdravotníctva používaná vakcína, ktorá bola menej stabilná a po zaočkovaní sa nemuselo vytvoriť u človeka dostatočné množstvo protilátok. "Na základe týchto skutočností vedenie michalovskej nemocnice sprísnilo protiepidemiologické opatrenia na ochranu svojich pacientov a zamestnancov. S okamžitou platnosťou musia byť proti osýpkam zaočkovaní všetci zamestnanci nemocnice, ktorí sa narodili pred rokom 1985 a neprekonali osýpky. Tí, ktorí odmietnu, dostanú nariadenú dovolenku. Očkovanie je pre zamestnancov nemocnice bezplatné. Doteraz bolo zaočkovaných 291 zdravotníckych pracovníkov, v očkovaní sa priebežne pokračuje. Keďže naša legislatíva v prípade očkovania proti osýpkam má iba odporúčací charakter, je na zváženie, či by usmernenie pre zdravotníkov nemalo byť záväzné celonárodne,“ povedal Kráľ.

Od štvrtka platí v celom nemocničnom areáli až do odvolania prísny zákaz návštev. Michalovská nemocnica rovnako spustila letákovú informačnú kampaň pre verejnosť, v ktorej komunikuje rizikovosť osýpkového ochorenia a dôležitosť očkovania.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:00 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
07:25 Panelák VII.
06:00 Prvé oddelenie II.
06:20 Prvé oddelenie II.
06:40 Dovidenia, stará mama!
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:00 Tanec s láskou
07:35 Čarodějovy hodiny
09:30 Americká Miss India