V michalovskej nemocnici do odvolania zakázali návštevy

14.06.2018 15:02 Noviny.sk Slovensko

V michalovskej nemocnici do odvolania zakázali návštevy

Archívna reportáž
embed kód
MICHALOVCE / Ku štvrtkovému popoludniu je na infektologickom oddelení michalovskej nemocnice hospitalizovaných deväť pacientov s podozrením na osýpky, informoval hovorca nemocníc Svet zdravia Tomáš Kráľ, kam patrí aj michalovská nemocnica. Uviedol, že ochorenie sa prejavuje relatívne vysokými teplotami, bolesťami hlavy, pridružený je kašeľ, bolesti brucha a u niektorých pacientov aj svrbenie.

Zatiaľ nebola u pacientov zaznamenaná závažná komplikácia. Podľa hovorcu siete nemocníc Sveta zdravia, michalovská nemocnica prijala rázne opatrenia na ochranu svojich pacientov a zdravotníkov proti osýpkam.

Kráľ informoval, že v týchto dňoch boli identifikované ďalšie dve sestry s podozrením na osýpky. Jedna pracuje na rádiologickom a druhá na detskom oddelení. Je vysoký predpoklad, že sa nakazili mimo priestorov nemocnice. Tak ako aj predošlé dve nakazené sestry, obidve mali byť zaočkované ešte v detstve podľa vtedy platného očkovacieho kalendára.

Medzi rokmi 1968 a 1985 ale bola na základe informácií z Úradu verejného zdravotníctva používaná vakcína, ktorá bola menej stabilná a po zaočkovaní sa nemuselo vytvoriť u človeka dostatočné množstvo protilátok. "Na základe týchto skutočností vedenie michalovskej nemocnice sprísnilo protiepidemiologické opatrenia na ochranu svojich pacientov a zamestnancov. S okamžitou platnosťou musia byť proti osýpkam zaočkovaní všetci zamestnanci nemocnice, ktorí sa narodili pred rokom 1985 a neprekonali osýpky. Tí, ktorí odmietnu, dostanú nariadenú dovolenku. Očkovanie je pre zamestnancov nemocnice bezplatné. Doteraz bolo zaočkovaných 291 zdravotníckych pracovníkov, v očkovaní sa priebežne pokračuje. Keďže naša legislatíva v prípade očkovania proti osýpkam má iba odporúčací charakter, je na zváženie, či by usmernenie pre zdravotníkov nemalo byť záväzné celonárodne,“ povedal Kráľ.

Od štvrtka platí v celom nemocničnom areáli až do odvolania prísny zákaz návštev. Michalovská nemocnica rovnako spustila letákovú informačnú kampaň pre verejnosť, v ktorej komunikuje rizikovosť osýpkového ochorenia a dôležitosť očkovania.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:35 Mechanik zabijak 2
22:40 Periskop hore a dole
00:50 Noviny TV JOJ
20:45 Neriadená strela
22:50 Mesto 44
01:40 Smrť jej pristane
20:10 Myšlienky vraha VII.
21:00 Myšlienky vraha VII.
22:00 INKOGNITO
20:50 Sherm a jeho mikróby
21:05 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:20 ZáchranáRik II.
20:15 Gun Shy - Hrdina náhodou
21:55 Otcové a dcery
23:45 Jako ty