Čoraz viac rodičov odmieta zaočkovať deti, hrozí riziko širenia infekčných chorôb

Čoraz viac rodičov odmieta zaočkovať deti, hrozí riziko širenia infekčných chorôb

BRATISLAVA / Povinné očkovanie pre svoje deti aj minulý rok odmietli stovky rodičov. Situácia sa zhoršila najmä v Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Košickom kraji. Základné očkovanie dostalo iba necelých 94 percent detí.

Kolektívna imunita už nie je dostatočne funkčná. "Rodičia, ktorí odmietnu očkovanie, neohrozujú iba svoje deti, ale aj iné deti," povedala Martina Merková, hovorkyňa ÚVZ. Tie, ktoré z rôznych dôvodov očkované byť nemôžu. Práve preto je dôležitá  kolektívna imunita. 

V Bratislavskom kraji už kleslo percento očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke, na hranicu deväťdesiatich percent. "Fakt, že sa niektoré ochorenia nevyskytujú, vedie ľudí k domnienke, že na ne nemôžu ochorieť. Ale nemôžu na ne ochorieť práve vďaka očkovaniu. Platí, že ak je 95 zaočkovaných, ani tých 5 percent by ochorieť nemalo. Ako náhle to percento klesá, riziko sa zvyšuje. Bohužiaľ, Bratislavský kraj patrí k tým najhorším čo sa percenta týka," informuje Meerková.

Vedľajšie účinky

Rodičia sa povinnému očkovaniu bránia, pretože sa obávajú vedľajších účinkov. V minulosti sa očkovanie spájalo s ojedinelými prípadmi trvalých neurologických poškodení. 

Dnes sú už ale podľa Svetovej zdravotníckej organizácie očkovacie látky bezpečné. A lekári majú navyše povinnosť akékoľvek komplikácie hlásiť. 

V prípade vážnejších problémov môžu úrady okamžite zasiahnuť. V roku 2011 sa na Slovensku objavilo niekoľko vážnejších reakcií na očkovanie proti detskej tuberkulóze - vriedok na pleci, alebo hnisanie uzlín v podpazuší.  Ministerstvo zdravotníctva zareagovalo tak, že od 1.1.2012 toto povinné očkovanie zrušilo. Ďalších 10 ochorení však na zozname ostáva a je dôležité, aby rodičia očkovali svoje deti. Inak bude kolektívna imunita klesať aj ďalej. 

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

20:35 Rozum v hrsti
22:00 HESLO
23:00 Hawaii 5.0 VII.
20:10 Akty X
22:50 Hranice
01:10 Hviezdna brána III.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas X.
22:55 ŽREBOVANIE
20:55 Príbehy dvoch myší II.
21:20 Bobove dobrodružstvá na pláži
21:35 Sam a Max
20:15 Pokrevní mstitel
22:10 Síla života
00:10 Kosti a skalp