Noví Žandári vyrazia do ulíc: Logo za tisíce eur a farby vybrané ministrom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Noví Žandári vyrazia do ulíc
BRATISLAVA / Bývalý minister vnútra Roman Mikulec zverejnil fotografie auta pre žandárov. Autá s výrazným nápisom "Žandári" a žlto-zeleným pruhom po boku majú posilniť verejný poriadok. Vznik zboru sprevádzajú diskusie o podobe loga a jeho nápadnej podobnosti so zahraničnými vzormi.
Logo za šesťtisíc: Inšpirácia zo zahraničia?
Nové služobné vozidlá neunikli pozornosti verejnosti. Na sociálnej sieti zverejnil ich fotografie bývalý minister vnútra Roman Mikulec. Novinár Rasťo Iliev upozornil na Instagrame na podobnosť loga so vzormi používanými napríklad šerifmi v americkom Multnomah County v Oregone.
Rezort obrany si logo, ktoré navrhla bratislavská spoločnosť Brickfield Entertainment, objednal za 6-tisíc eur bez DPH. Minister Kaliňák pre Aktuality.sk potvrdil, že výber farieb bol jeho osobnou záležitosťou: "Farby na polepy som si vybral ja. Podobné sme mali v minulosti v polícii a keďže sa ustúpilo od zelenej farby v polícii, ja som ju prenechal žandárom. Žltú som si vybral preto, že v zákone sa spomína žltý náramenník s nápisom žandári, pretože to je dobre viditeľné na poľnej uniforme, ktorú žandári majú."
Žandári pod dohľadom polície a s právomocami
Žandársky zbor, ktorého vznik upravuje legislatívny návrh, bude asistovať polícii pri udržiavaní verejného poriadku. V radoch žandárov sa objavia vojaci, súčasní i bývalí policajti. Právomoci sú podobné tým, aké má Policajný zbor – vrátane používania donucovacích prostriedkov a zadržania osôb. Ich činnosť však bude podriadená Policajnému zboru. Za 20 dní služby, po maximálne 12 hodinách, dostanú žandári príspevok 3000 eur.
Zmeny v zákone a dotácie pre obce
Do finálnej podoby zákona sa dostala aj úprava uniforiem vďaka pozmeňujúcemu návrhu poslanca NR SR Richarda Glücka (Smer). Nová legislatíva tiež umožní Ministerstvu obrany poskytovať dotácie obciam, ktorých sa dotkla činnosť Ozbrojených síl SR, a podporovať aktivity súvisiace s náborom do armády.
Páčia sa vám polepy na autách pre Žandárov? Hlasujte v našej ankete: