Zatiahnuté
Bratislava
Mikuláš
6.12.2023
KOMUNÁLNE VOĽBY. Košice ovládol Richard Raši
Zdielať na

KOMUNÁLNE VOĽBY. Košice ovládol Richard Raši

KOŠICE / Samosprávne orgány – starostov a primátorov, ako aj poslancov zastupiteľstiev volili v Košickom kraji v 440 obciach a mestách. Primátorom metropoly východu sa stal úradujúci Richard Raši.

O post primátora v krajskom meste Košice sa uchádzali šiesti kandidáti. Pôvodne ich bolo osem, ale v zákonnej lehote dvaja kandidáti – Ján Dečo (nezávislý) a Alena Bašistová (Sieť – Most-Híd) svoju kandidatúru stiahli.

Ako informoval zapisovateľ mestskej volebnej komisie Stanislav Takáč, mestská volebná komisia zaregistrovala 329 kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva, no jedna kandidátka na poslankyňu kandidatúru stiahla.

Košičania volili 41 mestských poslancov v 14 volebných obvodoch a 198 okrskoch.

KandidátPolitický subjektÚčasť voličov v %Počet poslancov, ktorý sa mal zvoliťPočet zvolených poslancov
Richard RašiSMER-SD34,454141

Zdroj: ŠÚ

Vo štvrtok mestská volebná komisia dostala dva podnety. "Jeden podnet upozornil, že vo vestibule košického magistrátu boli uložené propagačné materiály jedného kandidáta. Ďalší namietal označenie volieb niektorými politikmi za referendum," informoval v piatok Takáč.

Komunálne voľby v Košiciach:

Odkaz na sčítanie hlasov v menších mestách a obciach

Okrem toho obyvatelia volili v 22 košických mestských častiach starostov a poslancov miestnych zastupiteľstiev. Dianie pred voľbami v košickej mestskej časti Luník IX poznačila tragická udalosť. Tamojší starosta Dionýz Slepčík Dionýz Slepčík sa obesil v práčovni.

V Košiciach nastal problém na známom sídlisku Lunik IX., kde museli voľby prerušiť na 38 minút. Pozrite si atmosféru volebného dňa v reportáži Jozefa Kačmáryho:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy