Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Juraj
24.4.2024
Komunálne voľby: Prekvapenia v Košiciach i Bratislave, úspech SMER-u
Zdielať na

Komunálne voľby: Prekvapenia v Košiciach i Bratislave, úspech SMER-u

SLOVENSKO / Slovensko má za sebou volebnú sobotu. Vyše štyri milióny ľudí mali možnosť rozhodnúť o nových primátoroch, starostoch a miestnych poslancoch. Hlasovanie poznačili podozrenia z kupovania hlasov i pomerne prekvapivé výsledky. Pozrite sa, ako dopadli KOMUNÁLNE VOĽBY 2014.

Volebnú korupciu, za ktorú v prípade dokázania hrozí väzenie na jeden až päť rokov, preverovala polícia počas dňa vo Zvolene, v Kremnici a v Žarnovici. V Kremnici sa napokon nepotvrdila.

Polícia napríklad preveruje oznámenie, že v obci Torysa v okrese Sabinov jeden z kandidátov kupoval v krčme alkohol voličom s tým, aby mu dali hlas.

Ústredná volebná komisia dostala viacero podnetov na možné marenie volieb a svojich členov preto počas dňa vyslala napríklad do Marianky (okres Malacky), Senca a Piešťan.

Pravica prepadla, Košice bez zmeny

Staronovým primátorom Košíc sa stal Richard Raši. Kandidát pravice Rudolf Bauer v noci na nedeľu priznal porážku. Ich súboj s Richardom Rašim mal byť akýmsi referendom o SMER-e a vplyve predsedu parlamentu Pavla Pašku na slovenské zdravotníctvo.

"Beriem to ako víťazstvo všetkých Košičanov. Beriem to ako zhodnotenie štvorročnej práce a ako záväzok, že všetci chceme spoločne meniť Košice," povedal Raši.

Emotívne vyhlásenie Pavla Pašku:

Na rovnakom brífingu prehovoril aj Pavol Paška. Poďakoval sa svojim rodákom z Košíc za podporu Richarda Rašiho a oznámil, že kvôli útokom na svoju osobu už viac nebude šéfovať Národnej rade Slovenskej republiky.

ČÍTAJTE TU: Paška oznámil, že končí na poste predsedu parlamentu

"Nikto mi nebude rozvracať rodinu. A napriek víťazstvu v referende, odstúpim z postu predsedu národnej rady. Chcem, aby politiku robili ľudia ako je Richard Raši. Budúci týždeň vám oznámim všetky detaily,“ oznámil.

V košickej mestskej časti Luník IX. prerušili voľby po tom, čo zistili, že jedna z voličiek za plentou opisovala z papierika, koho má voliť za starostu a za poslancov.

Ako uviedla predsedníčka miestnej volebnej komisie Alena Straková, prišli na to náhodou. Vo volebnej miestnosti boli plenty na tajné hlasovanie umiestnené napravo a naľavo od uličky a dverí do kuchynky, kam si členovia volebnej komisie chodili variť kávu.

Dianie pred voľbami v košickej mestskej časti Luník IX poznačila tragická udalosť. Tamojší starosta Dionýz Slepčík, ktorý opäť kandidoval na tento post, pár dni pred voľbami pravdeepodobne spáchal samovraždu.

Ani Ftáčnik, ani Kňažko. VÝSLEDKY V BRATISLAVE

V Bratislave nečakane zvíťazil v primátorských voľbách nezávislý kandidát Ivo Nesrovnal. Porazil Milana Ftáčnika aj Milana Kňažka. Nový šéf hlavného mesta poďakoval svojej rodine i voličom. „Moje najväčšie poďakovanie patrí Bratislavčanom a Bratislavčankám, ktorí prišli v takom hojnom počte, ktorý presiahol naše očakávania,“ povedal.

Starostom najväčšej mestskej časti Petržalky sa opätovne stal Vladimír Bajan, ktorý kandidoval ako nezávislý. Na voľbách sa v Petržalke zúčastnilo 28,35 percenta voličov.

Žilina SMER nemení, Trnava áno

Žilinský primátor Igor Choma (Smer-SD) ešte pred spočítaním všetkých hlasov oznámil, že bude aj ďalšie štyri roky šéfovať 84-tisícovému krajskému mestu. Zvíťazil napokon o vyše tritisíc hlasov pred pravicovým kandidátom Martinom Barčíkom.

Nominant Smeru-SD sa chce prioritne venovať aj seniorom, deťom v školách, cyklotrasám, doprave, parkovaniu a predovšetkým rekonštrukcii chodníkov. „Budem normálne pokračovať v práci. Žilina sa bude hýbať správnym smerom,“ povedal.

V Žiline chcel byť primátorom aj Ján Slota. Bývalý šéf SNS a viacnásobný primátor mesta ale neuspel.

Primátorom krajského mesta Trnava bude nezávislý kandidát Peter Bročka. Vládnuci Smer-SD utrpel v meste fiasko. Kandidát Smeru na primátora Bystrík Stanko skončil na treťom mieste a do mestského zastupiteľstva sa dostali len traja poslanci tejto strany. Bročkovi stačil na víťazstvo jediný bilbord a minimálna kampaň.

Bročka sa ako dobrovoľník pravidelne staral o parkovú zeleň na Kalvárii, po jeho zvolení na post prvého muža mesta mieni v týchto aktivitách pokračovať. S obyvateľmi Trnavy chce pravidelne behávať a na dopravu po meste plánuje namiesto služobného auta používať služobný bicykel.

,,Chcel by som poďakovať ľuďom, ktorí mi dôverovali a dúfam, že ich dôveru nesklamem,“ povedal. Medzi prvými krokmi po zvolení nebude chýbať podľa jeho vyjadrenia návšteva mestského úradu a rozhovory s vedením spoločností, v ktorých má mesto podiel.

Zaujímavosťou je, že všetci primátori Trnavy zvolení po roku 1989 mali priezvisko začínajúce na písmeno B. Prvým bol Imrich Borbély, ďalším Štefan Bošnák a naposledy sedel v kresle primátora Vladimír Butko. 

Trenčín, Banská Bystrica a iní...

Richard Rybníček opäť zvíťazil v Trenčíne. Suverénne, získal 71 percent hlasov. Trenčianske mestské zastupiteľstvo ovládli nezávislí poslanci. Z 25 členov ich bude až 20. Štyri hlasy má pravicová koalícia v meste v zložení KDH, SDKÚ-DS, OKS, Most–Híd, OĽaNO, NOVA, SaS. Strana Smer-SD bude mať v zastupiteľstve jeden hlas. Pred štyrmi rokmi pritom v Trenčíne vládna strana Roberta Fica získala 13 poslaneckých hlasov a ovládla mestské zastupiteľstvo. 

Banskú Bystricu povedie nový primátor Ján Nosko. Na druhom mieste z 15 kandidátov skončil súčasný primátor Peter Gogola. 

Jozef Dvonč zo Smeru dostal od voličov v Nitre 10 990 hlasov. Väčšinu v mestskom zastupiteľstve budú tvoriť poslanci koalície Smeru-SD, KDH a SNS so ziskom 19 mandátov z 31. Tri kreslá dostanú kandidáti Siete, jedno strana NOVA, zvyšok obsadia nezávislí.

Víťazstvo Dvonča veľmi neprekvapilo a voľby považuje za povinnú jazdu.

Doterajší primátor Prešova Pavol Hagyari mal uznať svoju volebnú porážku. Primátorkou Prešova bude Andrea Turčanová.

Silný Smer a nezávislí

Z ďalších miest a obcí spomeňme napríklad Nové Mesto nad Váhom, kde sa stal primátorom Jozef Trstenský, ktorý kandidoval za Smer-SD. Na voľbách sa zúčastnilo 36,67 percenta voličov.

Primátorom Svidníka sa stal Ján Holodňák, ktorý kandidoval ako nezávislý. Na voľbách sa v Svidníku zúčastnilo 48,32 percenta voličov

Prehľad výsledkov volieb na celom Slovensku

Na celom Slovensku prišlo k urnám vyše 48 percent voličov. Výrazne viac ako tretina nových starostov a primátorov je nezávislých. Spomedzi strán uspeli najmä kandidáti s podporou vládneho Smeru-SD. Nasledujúce štyri roky budú slovenské mestá a obce riadiť 29 percent starostov zvolených s jeho podporou.  

V reálnom vyjadrení to znamená, že strana Roberta Fica má viac ako 800 starostov. Druhá najúspešnejšia strana KDH má pre porovnanie vyše 120 a tretia SMK 105 šéfov miest či obcí.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy