Zatiahnuté
Bratislava
Etela
22.2.2024
V Európskej únii sa budú zvyšovať tresty za nenávistné prejavy na internete
Zdielať na

V Európskej únii sa budú zvyšovať tresty za nenávistné prejavy na internete

ŠTRASBURG / V Európskej únii sa budú zvyšovať tresty za nenávistné prejavy na internete. Dokonca sa budú harmonizovať naprieč členskými štátmi. Odobril to Európsky parlament a nenávistné prejavy na internete by sa tak po novom stali európskym trestným činom.

Nenávistné prejavy na internete chce Európsky parlament riešiť jednotne a naprieč celou Európskou úniou. "Strašne podceňujeme nárast extrémizmu v celej Európe a na celom svete," povedal europoslanec Peter Pollák (Slovensko, EPP). "Potrebujeme obete takýchto nenávistných prejavov vo verejnom priestore chrániť," reagoval europoslanec Vladimír Bilčík (EPP). 

Sloboda prejavu ako zástierka pre šírenie nenávisti. Zneužívanie internetu a obchodný model sociálnych sietí prispievajú k šíreniu a posilňovaniu nenávistných prejavov. Aj takéto vyjadrenia sa nachádzajú v správe, ktorú odhlasoval Európsky parlament. "Nie je vôbec jedno, čo sa na tom internete nachádza, a akým spôsobom sa ľudia na internete správajú," konštatoval europoslanec Jozef Mihál (RE). "Ľudia si to neuvedomujú, je to niečo iné ako keď fyzicky niekomu hrozíte a iné je to na internete,“ vysvetlil europoslanec Robert Hajšel (SD).

Doteraz sa celoeurópske pravidlá mohli uplatňovať iba ak sú trestné činy spáchané na základe rasy, farby pleti, náboženstva, alebo pôvodu. Po novom zaviazali europoslanci Komisiu, aby pre všetky členské krajiny definovala čo sú to nenávistné prejavy. "Aby sa prišlo s legislatívou alebo, aby Komisia prišla s legislatívou, ktorá zahrnie medzi európske trestné činy aj tieto nenávistné prejavy,“ informovala europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH,EPP). Znamenalo by to harmonizovanie trestov naprieč Úniou. A nešlo by teda už o priestupok, ako doteraz.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy